Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия - Пакистан - нова точка на военен конфликт в света?

Владимир Чуков: Едва ли светът би изтърпял още един мащабен военен конфликт

"Цялата международна общност трябва да мобилизира своите възможности, за да се върне в състоянието на замразен конфликт. Повече от това да бъде замразен няма как да бъде преодолян"

| Интервю
Владимир Чуков
Снимка: Ани Петрова

"Едва ли светът би изтърпял още един такъв мащабен конфликт, като този в Украйна, както е в Газа, както е между САЩ и хути. Това е твърде много".

Това мнение изказа пред БНР арабистът Владимир Чуков относно напрежението между Индия и Пакистан.

По думите му това се оформя като нова точка на военен конфликт в света. 
"Предполагам, че и двете държави вече имат много дълъг опит в тези военни конфронтации. Има някаква съвпадаща логика с това, което виждаме в Газа. Ако в Газа конфликтът ескалира на 2-3 години, тук конфликтът ескалира може би на около 10 години", коментира той и добави:

"Двете държави имат огромно самочувствие. И двете държави са ядрени. И двете се връщат към корените на този конфликт - корени, които са заложени още преди 70 години".
Според него Пакистан по принцип би трябвало да си преразгледа стратегията в тази част на света. 

"Виждаме политически, икономически, социални, но за съжаление и много силно религиозни корени в този конфликт", отбеляза Владимир Чуков в интервю за предаването "Преди всички".

Той припомни, че вчера пакистанската армия е направила ракетен тест на ракета "Земя - земя" на 250 км. Това показва, че ако изстрелят ракета от границата, тя ще стигне до Ню Делхи, посочи той.

Според него е интересен и начинът, по който индийците са нарекли военната операция - "Обвързване". По думите му това е ясно послание към Пакистан - "тази територия Кашмир е индийска и вие никога няма да я получите"

Нещата ще се върнат по начин, по който това стана през 1965 г., прогнозира арабистът. Но е категоричен:

"По-добре да не се мисли за продължаване на конфликта, а да се вземат много бързи дипломатически мерки всичко това да спадне".

"Цялата международна общност трябва да мобилизира своите възможности, за да се върне в състоянието на замразен конфликт. Повече от това да бъде замразен няма как да бъде преодолян", категоричен бе той.

Цялото интервю на Спас Крайнин с Владимир Чуков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест и контрапротест пред болница "Майчин дом" при засилено полицейско присъствие

При засилено полицейско присъствие около болница Майчин дом се провеждат протест срещу насилието над родилки и контрапротест в защита на обвинената в насилие д-р Ирена Шикова, изродила бебето на Антония Андонова. Двата протеста се провеждат близо един до друг, но няма напрежение между хората, които участват в отделните демонстрации...

публикувано на 15.07.25 в 19:36

С условна присъда приключи делото за теча на данни от НАП

С една условна присъда приключи делото за един от най- големите течове на лични данни - от Националната агенция по приходите през 2019 година.  Разследването започна срещу трима души, обвинени в тероризъм. 6 години по-късно подсъдим остана само компютърният специалист Кристиян Бойков, който след споразумение с прокуратурата получи 9..

публикувано на 15.07.25 в 19:17
Кая Калас

Кая Калас изрази надежда, че до утре ЕС ще постигне съгласие по новите санкции срещу Русия

Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас изрази надежда, че до утре страните-членки ще постигнат съгласие по 18-ия санкционен пакет срещу Русия. Тя каза това след края на заседанието на министрите на външните работи на страните от Общността. Засега на него се противопоставя Словакия. "Надявах се да постигнем съгласие..

публикувано на 15.07.25 в 19:06

Продължават арестите след безредиците в Югоизточна Испания

Нови арести и разследвания след безредиците в град Торе Пачеко в Югоизточна Испания. Задържаните по различни обвинения вече са 13 души. Сблъсъците между членове на крайнодесни групи и жители на Торе Пачеко започнаха след нападението миналата седмица срещу 68-годишен мъж, в което са замесени трима млади мъже от северноафрикански произход. Те..

публикувано на 15.07.25 в 18:45
Част от сградата на турския парламент в Анкара е запазена във вида, който получава след въздушната атака на 15 юли.

Ердоган: Турция ще се освободи от тероризма

Ще постигнем целта си и Турция ще се освободи от тероризма. Това заяви турският държавен глава Реждеп Тайип Ердоган в реч пред парламента по случай 9 години от осуетения опит за преврат в южната ни съседка.  Вечерта на 15 юли 2016 г. беше белязана от опит за военен преврат и сваляне от власт на президента Реджеп Тайип Ердоган. Бяха атакувани..

публикувано на 15.07.25 в 19:15

ЕС санкционира физически и юридически лица за дестабилизиране на Молдова

Страните членки на Европейския съюз санкционираха седем души и три дружества за дестабилизиране, подкопаване и заплашване на суверенитета, независимостта, демокрацията, върховенството на закона и стабилността в Молдова.  Наказани са близки съратници на олигарха Илан Шор, който вече е в санкционния списък на ЕС, заради участието му в незаконното..

публикувано на 15.07.25 в 18:11

България пое 3,2 млрд. евро нов външен дълг от международните пазари

България пое 3,2 милиарда евро нов външен дълг от международните пазари.  Това е първата емисия, след като страната ни получи зелена светлина за членство в еврозоната и получи повишение на кредитния рейтинг.  България вече е член на еврозоната, сменяме лева с евро Новата емисия е структурирана в два транша - от 10- и 20-годишни книжа,..

публикувано на 15.07.25 в 18:10