Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е профилът на българския потребител при онлайн търговията?

| Репортаж
Снимка: pixabay

Обемът на онлайн търговията в България расте. Нараства и доверието на потребителите към търговците. Все по-често клиентите са склонни да плащат преди доставка, както и с карта. Определящ фактор за осъществяването на покупка е цената. Даните са част от проучване на "Маркет линкс" за потребителските навици сред повече от 1000 души, пазарували онлайн през последните 6 месеца. 

Според данните в доклада, 88% от населението използва интернет ежедневно, което прави около 4,8 млн. онлайн потребители, от които 64% са пазарували онлайн, т.е.  малко повече от 3 млн. потребители през втората половина на миналата година.

Делът на пазаруващите онлайн българи се запазва сравнително постоянен, но потребителските нагласи се променят. Хората все по-често преодоляват бариерите пред покупките през интернет. Повече обмислят, спонтанно пазаруват едва 21%. Планирано решение вземат два пъти повече, а от рекламите в социалните мрежи се влияят 65%, но за да събират информация, казва Галя Гогова от агенцията, която осъществява проучването за втора поредна година:

"Най-често се сравняват цени. Проверяват профилите в социалните мрежи. Гледат видеа за стоки. Правят едно доста разширено проучване". 

Авторите на доклада профилират пазаруващите в интернет в пет големи групи:

"Рационалният потребител не купува веднага, изчаква, сравнява. Води се от цена, условия и репутация. Търси сигурност.

Импулсивният визуален купувач силно се влияе от снимки и визуални стимули, от промоции. Много бързо е склонен да пристъпи към самата покупка.

Лоялният и предвидим потребител знае от кого купува и какво ще получи. Той е склонен да се връща, търси яснота и удобство.

Функционалният минималист пазарува онлайн само, когато наистина е неоходимо. Търси конкретен продукт.

Екосъзнателният скептик не се доверява лесно. Търси кауза". 

Анализът показва още, че 80% от анкетираните имат неосъществени поръчки.

Почти е изравнен делът на тези, които плащат онлайн в момента на покупката, като лек превес имат тези, които все още предпочитат да плащат при доставка.

Проучването показва съществен ръст на предпочитащите доставка до кутия, а не до офис на куриер или до адрес. Делът им расте от 5 до 17 процента само за една година. Прогнозата е тенденцията да се задържи - заради финансовото предимство и удобството да не се съобразяват с работно време.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Патриарх Даниил

Патриархът участва в конференция по повод 100-годишнината на сп. "Теология" в Солун

Българският патриарх Даниил ще вземе участие във Втората международна конференция по повод 100-годишнината от основаването на списание "Теология", която ще се състои днес и утре в Солун, Гърция, съобщиха от Българската патриаршия, предаде БТА. Темата на форума е "Втората международна научна конференция за 100 години на списание "Теология"...

публикувано на 29.09.25 в 09:00

Полина Тоскова: Картовите плащания ще улеснят процеса по въвеждане на еврото

Картовите плащания ще улеснят процеса по въвеждане на еврото и за клиентите, и за търговците. Това заяви пред БНР Полина Тоскова, ръководител на една от компаниите, предлагаща инфраструктура за безкешови плащания. По думите ѝ и в България, и в глобален мащаб безкешовите плащания бележат ръст.  " Все повече потребители имат..

обновено на 29.09.25 в 08:59
Демонстрацията пред парламента в Атина, 28 септември 2025 г.

Поредна мащабна демонстрация в Атина в подкрепа на стачкуващия Панос Руци

Многохилядна демонстрация се проведе в Атина в подкрепа на стачкуващия пред парламента. "Искаме правосъдие за виновните за железопътната катастрофа" е искането на протестиращите. Вече 14 дни Панос Руци - бащата на една от жертвите в железопътната катастрофа отпреди 2 години и половина е в гладна стачка. Той иска есхумация на тялото на сина..

публикувано на 29.09.25 в 08:47
Александър Вучич

Отлагат US санкциите над сръбската петролна компания НИС

Американските санкции срещу контролираната от руската "Газпромнефт" сръбска петролна компания НИС, които трябваше да влязат в сила на 1 октомври, ще бъдат отложени с 8 дни, заяви президентът Александър Вучич, цитиран от "Танюг". "Съединените щати искаха да покажат уважение и ни казаха, че разбират позицията на Сърбия", каза Вучич, но допълни:..

публикувано на 29.09.25 в 08:29

Лошо време анулира полети от гръцки острови

Лошото време в Гърция доведе до анулирани полети от островите. Пелопонес и островите в Йонийско море са силно засегнати от проливни дъждове. Голяма част от пътната врежа на островите е наводнена. Пътува се по обходни достъпни за шофиране маршрути. Пътна полиция препоръчва да се избягва пътуване, а при необходимост да се шофира много внимателно...

публикувано на 29.09.25 в 08:18

Волейболът като обединител: Българинът е зажаднял за спортни успехи!

"Останах малко изненадан от реакцията на българите. Хората явно са зажаднели за нещо положително, нещо стойностно. Нашите момчета в хода на първенството го направиха ". Това заяви пред БНР Николай Иванов, координатор на националните отбори в Българската федерация по волейбол, член на УС и бивш капитан на националния отбор за представянето ни на..

публикувано на 29.09.25 в 08:10

В Плевен ще заседава извънредно Кризисният щаб за безводието

В Плевен ще заседава извънредно Кризисният щаб за безводието. В заседанието се очаква да участват вицепремиерът Атанас Зафиров и министърът на регионалното развитие и благоустройство Иван Иванов. Това са поредните двама министри, които идват в Плевен, след като в Кризисния щаб участва и министърът на екологията Манол Генов. Председателят..

публикувано на 29.09.25 в 08:09