Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме.
На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна война, а пет години по-късно се ражда идеята за Обединена Европа.
Историята не е била много благосклонна към нашата страна, тъй като на 5 септември 1944 г. Съветският съюз ни обявява война и макар окупацията да трае до октомври същата година, остава да действа договорката за разпределението на Европа между Сталин и Чърчил. Ние се оказахме под ботуша на Сталин.
Родината ни стана част от Обединена Европа повече от половин век след декларацията на Роберт Шуман - такава ни била съдбата.
За да сме наясно с живота си преди, без жалба по младежките години на енергия, възторг и любов, срещаме виртуално двама русенци - проф. Пенка Ангелова - изтъкнат германист, родена преди 75 години, и Атанас Малакчиев - историк, роден преди 25 години. И двамата са с университетско образование.
Животът в нашата страна по времето на съветското влияние беше абсурден от сегашната ни гледна точка - толкова много се промениха условията. Полезно е да си ги припомним като започнем от елементарното - как си купуваха българите жилище и автомобил – разказа пред БНР проф. Ангелова. А Атанас Малакчиев допълни с чути истории за онова време.
Какво пропусна да направи демокрацията - проф. Ангелова коментира: "2 основни неща могат да бъдат казани. Първото е разрушаване на структури, които трябваше да се запазят или трябваше отново да бъдат изградени. В образованието – по-рано имаше политическо образование, сега би трябвало също да има. От политическо образование се нуждаят всички деца. Партийното образование е грешно. Политическо образование означава едно дете да разпознава какви са структурите на държавата, на ЕС и световните структури. Едно дете трябва да се запознае със света в неговото структуриране, а след това може да си търси място в тези структури".
Малакчиев не би се върнал да живее в социализма: "В икономически смисъл е било добре, но в политически и социален – не толкова".
Все още част от нашия народ помни какво означава да живееш в общество на пълен контрол и дефицит. Хубавото е, че остана в миналото. Мечтата ни да говорим свободно, да пътуваме, да работим, да творим без ограничения и Държавна сигурност стана реалност през 2007 години. Тогава, на 1 януари, когато бяхме приветствани от великолепния диригент Зубин Мета и виенските филхармоници, за първи път усетихме, че принадлежим на Европа.
Снимки в публикацията: Ася Пенчева
Целия репортаж на Ася Пенчева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..
Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..
Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
С протеста утре просто търсим начини желанието на работниците да бъде удовлетворено. Ние война няма да водим, няма да искаме оставки...
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..