Според Мартин Томов от "Грийнпийс" – България, който е координатор на кампанията за ратифициране на документа, България ще има полза от това. Престижно е, ако станем една от тези първи 60 държави, които ще ратифицират това споразумение в кратък срок, подчерта той.
"В момента има 21 държави, които са подали официално документите към ООН, а още десетина са го ратифицирали, но чакат следващия месец – конференцията в Ница, за да го обявят официално. Технически процедурата е приключила, така че в момента са около 28. Сега е моментът, в който все нови и нови държави продължават да го ратифицират. Дори Унгария го ратифицира, а ние в България все още се бавим", посочи Томов в предаването "Хоризонт до обед".
По думите му процесът за това е сравнително лесен, но държавата не иска да го извърши. Според него е налице безхаберие към околната среда у нас. Времето до конференцията в Ница е много кратко за процедурата по ратификация, посочи Томов и изрази надежда това да се случи възможно най-скоро. Всички учени са категорични, че споразумението е важна стъпка в справянето и адаптацията към климатичните промени, изтъкна той.
"Този договор има няколко ключови стъпки, около които 20 години са се водили преговори. През 2023 г. беше официално приет първият текст на договора. Тези стъпки са обявяване на защитени зони там, където няма държава, т.е. във водите извън национални граници. Там няма никакви правила и затова този договор е толкова специален, защото за пръв път дава някаква форма на защита, много единна и ясна точно за места, където няма една държава. Това е едно общо богатство на цялата планета. Другото важно е т.нар. устойчиво използване на ресурсите в тези води и споделянето на всякакви научни открития", обясни Томов.
Той изтъкна, че тези международни води в океаните са най-малко проученото нещо изобщо. "Там постоянно се откриват нови видове, откриват се неща, които не са били подозирани. Едва 3% от тези води са изобщо проучени. Ние знаем по-малко за дълбините на океана, отколкото за повърхността на Луната например", подчерта той.
Цялото интервю на Валерия Николова с Мартин Томов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Снимки: Евелина Стоянова
Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..
Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..
Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..
Над 10 деца са с тежки травми след движение с електрически тротинетки през последните седмици. Полицията и кметове предприеха мерки за затягане на контрола върху движението на електрически тротинетки и електрически мотори. 16-годишно момче е с тежка черепно-мозъчна травма след падане от тротинетка Две 14-годишни момичета са пострадали..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..