Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Пътувай с "Хоризонт" се отправи отвъд границите на България:

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

8
Снимка: туристическата организация на Хиос
Чуй новината! Чуй новината:

В Пътувай с "Хоризонт" се отправяме отвъд границите на България - в три съседни държави, които крият изненадващо богати съкровища: Сърбия, Румъния и Гърция.

Сърбия е страна, която не само ни е близка географски, но и като култура и като история. През последните години страната активно представя своя туристически потенциал в България – чрез участие в изложенията у нас, в събития и целенасочени кампании с цел привличане на български туристи, не само в големите градове, но и в по-малко познати, но не по-малко интересни дестинации.

За да разберем какви са новите туристически предложения и какво търсят българите, които пътуват до Сърбия, разговаряхме с Магдалена Тешович-Илиев, която представи сръбската туристическа организация у нас. Тя ни разказва за това какъв е акцентът на представянето на Сърбия в България като целогодишна дестинация и кои региони се превръщат във все по-предпочитан избор за българските гости. Тя посочва, че многообразието на фестивалите е начин за поддържането на интереса на българските туристи.


Сърбия се готви за голямото международно изложение ЕКСПО, което ще се проведе в Белград от 15 май до 15 август 2027 година

През лятото на 2023-а година започна изграждането на изложбен комплекс, като се очаква събитието да привлече 2,5 милиона посетители.

В подготовката за Expo 2027 се включват големи инфраструктурни проекти като нови речни пристанища, музеи, транспортни връзки, спортни зали и обновяване на енергийната мрежа. Всички тези инициативи трябва да бъдат завършени до края на 2026 г., което ще има значение за рекламата на града и за привличането на туристи и след приключването на събитието.

Крагуевац е сърцето на Шумадия - град с бурна история, модерно настояще и младежки дух. Някога столица на възраждащата се сръбска държава, днес той е известен със своите университети, фестивали, оживен нощен живот и като център на културата и иновациите в Централна Сърбия.

Снимката е илюстративна

Тук модерни заведения и музикални сцени се редуват с красиви сгради от XIX век, а атмосферата е едновременно енергична и уютнаЕмина Драмлич от туристическата организация в града го описва като туристическа дестинация.

Оставаме на вълна Сърбия с още едно предложение. 


На североизток от Белград, в подножието на живописната Вършачка планина, се намира сръбският град Вршац - място, известно с минералната си вода, виното и природната си красота. Любопитно е, че той споделя името си с българския Вършец, който също е прочут със своите минерални извори. 

Сръбският град Вршац очарова със своите хълмове, покрити с лозя, с крепостта на хълма, от която се разкрива панорамна гледка към околността, и с духа на старата Австро-Унгария, който още се усеща в архитектурата и атмосферата му. Вршац е място, което съчетава култура, история и възможности за активен туризъм — и всичко това, само на крачка от границата с Румъния. 

Ясмина Новакович от туристическата организация в града ни запознава със значението на сръбски на името на града.

Следващата ни е Румъния. Дробета Турну Северин e град в регион Олтения - окръг Мехединци в Румъния.  
Брашов
Това е административния център на историческата област Влахия. От София до Дробета-Турну Северин се пътува в посока Видин, като се преминава през Дунав мост 2, при Видин-Калафат. Разстоянието е приблизително 400 км, като това отнема приблизително 6 часа, сподели за БНР Богдана Русeн от туристическата организация на града. 
Покана за посещение на очарователния гръцки остров Хиос ни отправя Гиоргос Пасас – вицепрезидент на туристическата организация на Хиос. 
Разположен в Егейско море, това е петият по големина остров на Гърция. Кристално чисти води и плажове, планини, средновековни селища и манастири очакват туристите. 
Но най-голямото негово предимство е, че той е все още е встрани от масовия туристически поток и предлага автентично гостоприемство, казва Гиоргос Пасас. 
Гърция
Чудесен e за хора, които търсят спокойствие, автентичност и култура. Това е родината на мастихата – благоуханна смола от мастиковото дърво, която се употребява за лакове, мастила, както и в медицината заради лечебните й свойства.  Оказва се, че на острова живеят и много българи, а има и смесени бракове. 
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона. Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в община Александруполис.
Още по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05