Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма друго обяснение за исканото намаляване на отсъствията по домашни причини, освен безсилието да се решават реалните проблеми, смята инициаторът на петиция по темата

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

"Системата клони към повече контрол и санкции, а не към насърчаване и подкрепа на учениците"

| Интервю
Ирина Манушева
Снимка: Юлияна Корнажева
Чуй новината! Чуй новината:

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно?

Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка на три деца и инициатор на петицията с искане родителите да могат да извиняват повече дни отсъствия на децата си по домашни причини - при леки здравословни неразположения, вместо да се налага редене с часове на опашки пред лекарските кабинети.

През март - година след като дните отсъствия по уважителни причини бяха увеличени, от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" поискаха те да се намалят наполовина - до 7-8, тъй като според тях  15 дни е "огромен отнет ресурс от възможното ефективно учебно време", което влияе отрицателно на по-качественото образование.

Просветният министър Красимир Вълчев подкрепи това настояване, обявявайки, че 15% от учебното време се губи, включително заради многото дни, в които децата могат да отсъстват по семейни причини. Съгласие със синдикалните искания изразиха училищни директори. Остро се противопоставиха обаче родителски организации, както и Българската педиатрична асоциация.

За първия учебен срок на настоящата учебна година учениците имат средно по 48 извинени отсъствия, а за първия срок на 2023/2024 г. – 43 по уважителни причини, сочат данните на просветното министерство.

"Това е много важно, защото от синдикатите, директорски организации, министерството спекулираха, че заради тази възможност се губят много учебни дни. Беше абсолютно ясно за нас, че това твърдение не почива на никакви данни", коментира пред БНР Ирина Манушева.

Снимка: БНР

Данните показват, че увеличението средно за един ученик спрямо първия срок за миналата година е с 5 отсъствия, което означава 5 учебни часа. След като сме позволили на родителите да извиняват тези отсъствия, няма увеличение дори с един учебен ден, подчертава тя.

Манушева е убедена, че злоупотреба с отсъствията по семейни причини няма

"Драстично увеличение няма!"

Тя вижда обяснението в общата култура в училищното образование, "която клони към повече контрол и санкции, а не към насърчаване и подкрепа на учениците и техните семейства". 

По думите ѝ, вместо да говорим как училището да стане по-смислено и привлекателно за учениците, системата в лицето на синдикати и директори нарича родителите безотговорни.

"И, да, понякога няма нищо лошо в това детето да си почине – това са деца, човешки същества. Те имат нужда когато прегорят, да си отдъхнат малко. Освен това, много родители в момента имат възможност да си заведат децата на образователни екскурзии, да научат много повече, отколкото ще научат в класната стая."

15 дни годишно са под 2 дни на месец, пресмята Ирина Манушева. И пита: "защо изведнъж стана толкова голям проблем това и тази мания за контрол от страна на образователните власти". Според нея няма друго обяснение, "освен безсилието да решат реалните проблеми".

Тя определи още като "нелепо" искането да отпадне правото да се извиняват отсъствия по домашни причини за гимназиалния етап.

Ирина Манушева е започнала нова петиция с категоричното искане да не се нарушава и ограничава правото на родителите да извиняват до 15 отсъствия по домашни причини за една учебна година.

"И ако е възможно, МОН да се върне към съществените проблеми в образованието и тяхното решаване, защото отсъствията на учениците не са сред тези проблеми."

"Не виждам нито един аргумент да бъде ограничено това право и да бъдат намалени тези дни", обобщава Манушева и напомня, че 15-те дни са били компромис спрямо първоначалните искания.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27