Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма друго обяснение за исканото намаляване на отсъствията по домашни причини, освен безсилието да се решават реалните проблеми, смята инициаторът на петиция по темата

Ирина Манушева: Няма ръст на отсъствията по семейни причини дори с един учебен ден!

"Системата клони към повече контрол и санкции, а не към насърчаване и подкрепа на учениците"

| Интервю
Ирина Манушева
Снимка: Юлияна Корнажева
Чуй новината! Чуй новината:

Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно?

Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка на три деца и инициатор на петицията с искане родителите да могат да извиняват повече дни отсъствия на децата си по домашни причини - при леки здравословни неразположения, вместо да се налага редене с часове на опашки пред лекарските кабинети.

През март - година след като дните отсъствия по уважителни причини бяха увеличени, от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" поискаха те да се намалят наполовина - до 7-8, тъй като според тях  15 дни е "огромен отнет ресурс от възможното ефективно учебно време", което влияе отрицателно на по-качественото образование.

Просветният министър Красимир Вълчев подкрепи това настояване, обявявайки, че 15% от учебното време се губи, включително заради многото дни, в които децата могат да отсъстват по семейни причини. Съгласие със синдикалните искания изразиха училищни директори. Остро се противопоставиха обаче родителски организации, както и Българската педиатрична асоциация.

За първия учебен срок на настоящата учебна година учениците имат средно по 48 извинени отсъствия, а за първия срок на 2023/2024 г. – 43 по уважителни причини, сочат данните на просветното министерство.

"Това е много важно, защото от синдикатите, директорски организации, министерството спекулираха, че заради тази възможност се губят много учебни дни. Беше абсолютно ясно за нас, че това твърдение не почива на никакви данни", коментира пред БНР Ирина Манушева.

Снимка: БНР

Данните показват, че увеличението средно за един ученик спрямо първия срок за миналата година е с 5 отсъствия, което означава 5 учебни часа. След като сме позволили на родителите да извиняват тези отсъствия, няма увеличение дори с един учебен ден, подчертава тя.

Манушева е убедена, че злоупотреба с отсъствията по семейни причини няма

"Драстично увеличение няма!"

Тя вижда обяснението в общата култура в училищното образование, "която клони към повече контрол и санкции, а не към насърчаване и подкрепа на учениците и техните семейства". 

По думите ѝ, вместо да говорим как училището да стане по-смислено и привлекателно за учениците, системата в лицето на синдикати и директори нарича родителите безотговорни.

"И, да, понякога няма нищо лошо в това детето да си почине – това са деца, човешки същества. Те имат нужда когато прегорят, да си отдъхнат малко. Освен това, много родители в момента имат възможност да си заведат децата на образователни екскурзии, да научат много повече, отколкото ще научат в класната стая."

15 дни годишно са под 2 дни на месец, пресмята Ирина Манушева. И пита: "защо изведнъж стана толкова голям проблем това и тази мания за контрол от страна на образователните власти". Според нея няма друго обяснение, "освен безсилието да решат реалните проблеми".

Тя определи още като "нелепо" искането да отпадне правото да се извиняват отсъствия по домашни причини за гимназиалния етап.

Ирина Манушева е започнала нова петиция с категоричното искане да не се нарушава и ограничава правото на родителите да извиняват до 15 отсъствия по домашни причини за една учебна година.

"И ако е възможно, МОН да се върне към съществените проблеми в образованието и тяхното решаване, защото отсъствията на учениците не са сред тези проблеми."

"Не виждам нито един аргумент да бъде ограничено това право и да бъдат намалени тези дни", обобщава Манушева и напомня, че 15-те дни са били компромис спрямо първоначалните искания.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Директорът на НП

Директорът на НП "Пирин" за падналия самолет: Няма замърсяване на околната среда

Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк.  Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..

публикувано на 01.07.25 в 12:26
Плаж в Каратона, Пелопонес, Гърция, 14 май 2021 г.

Гърция - отново предпочитана за почивка от българите

Има ръст на записванията за почивка в Гърция - поне с 10%. Това заяви пред БНР Анелия Терзиева – управител на туроператорска фирма с дългогодишен опит в организирането на пътувания към Гърция. "Интересът е много голям. Гърция е много конкурентоспособна спрямо цени. Гърците предлагат много по-добри цени и условия ", посочи тя.  По..

публикувано на 01.07.25 в 11:38

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30

Прекалява ли държавата с акциите в хосписите?

Може ли държавата да прекали със своите акции по отношение на хосписи и домове за възрастни хора след разкритията в село Ягода и Варна, където стана ясно, че хора са държани в нечовешки условия. Изведени са 8 души от старчески дом без лиценз в София "Домове на ужасите" в Старозагорско: Арестувани са петима болногледачи (СНИМКИ)..

публикувано на 30.06.25 в 07:57
Наталия Ефремова

Наталия Ефремова: Трудови договори не се преподписват заради еврото!

Въвеждането на еврото не изисква преподписване на трудовите договори , поясни в интервю за предаването "Преди всички" заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Ако работодател настоява за това, може да е сигнал за промяна и в други клаузи на договора и следва да се внимава, предупреди Ефремова. Сключените в..

публикувано на 30.06.25 в 07:07
Ивайло Вълчев

Ивайло Вълчев за доклада за РСМ: Ще направим всичко, което правилникът ни дава като оръжие

" Това, че всички 17 български евродепутати застанахме заедно зад една позиция, не означава, че ние работим заедно по този казус ".  Това заяви пред БНР евродепутатът Ивайло Вълчев относно възникналото напрежение между България и Република Северна Македония около доклада на ЕП за напредъка на нашата съседка по пътя към членството в ЕС. На 8 юли ще..

публикувано на 29.06.25 в 12:43
Новата съпредседателка на ГСДП Бербел Бас

Германските социалдемократи обсъждат дали да поискат забрана на "Алтернатива за Германия"

Делегатите на националната конференция на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) ще подложат на обсъждане в заключителния трети ден на форума днес предложение да бъде забранена крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), предаде ДПА. "Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира..

публикувано на 29.06.25 в 09:03