Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира безопасността на средата за активно, устойчиво и безопасно придвижване на деца в града. Класацията не е оценка на пътната безопасност и не се базира върху конкретни показатели като брой инциденти, коментира пред БНР Драгомира Раева, координатор "Чиста мобилност" в сдружение "За земята", партньор на "Чисти градове" за България. По думите ѝ, докладът е информативен.
Сред критериите, които се разглеждат, са защитените улици около училищата, ограниченията за безопасна скорост – до 30 км/ч, наличието на велосипедна инфраструктура.
Децата са по-уязвими на пътя, те не се виждат добре, не преценяват добре ситуацията, тъй като нямат житейски опит. Нямат и когнитивната способност да оценят опасността. Следва да изграждаме условията за мобилност с оглед на тези фактори, подчерта Раева.
Мерките, дори да ги има на хартия, трябва да се прилагат и да има контрол, заяви тя във връзка с ограничението за движение по централни улици в столицата с до 30 км/ч.
Болоня е сред скорошните примери за успешно прилагане на модела. Ограничението на скоростта покрива 80% от уличната мрежа там и това води до драстичен спад на инцидентите.
Освен че ограничава скоростта, мярката 30 км/ч намалява и трафика, защото повече хора се чувстват комфортно да ходят пеша, допълни Драгомира Раева.
Много родители водят децата си с личен автомобил заради липсата на алтернативи. Когато градският транспорт няма добро покритие, а велосипедните алеи са разпокъсани, с контактни точки на пресичане, които затрудняват дори възрастните, този вариант не се избира. София е чудесен град за велосипеден транспорт, времето е подходящо целогодишно и общината трябва да адресира това, смята координаторът от сдружение "За Земята".
Според Раева паркоместа срещу велоалеи е абсурден конфликт.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...