Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредни предсрочни парламентарни избори в Португалия

Луиш Монтенегро
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Парламентарни избори се провеждат в Португалия. Очакванията са да бъдат спечелени от дясноцентристкия Демократичен алианс, воден от досегашния премиер Луиш Монтенегро.

Вотът ще бъде трети предсрочен за последните три години, а проучванията сочат, че е малко вероятно той да произведе стабилно управление, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Привържениците на трите основни партии се събраха в "Байша-Шиадо" – един от най-емблематичните квартали на португалската столица – където всяка от тях организира свой митинг.

Лидерът на крайнодясната формация "Шѐга!" ("Стига!") Андре Вентура изненадващо се появи на заключителната проява на партията си, след като преди това беше обявил, че ще я пропусне.

42-годишният политик бе откаран по спешност в болница в четвъртък след втори пореден инцидент със здравето му само в рамките на дни – но впоследствие беше изписан. Партията съобщи, че е получил езофагеален спазъм (спазъм на хранопровода – бел. ред.).

Неделната изборна надпревара – която ще се произведе с три години предсрочно – беше предизвикана от падането на правителството на премиера Луиш Монтенегро, след като той сам поиска доверие от парламента, но не го получи. Поводът за искането бяха обвинения към него в непочтеност, отправени от опозицията във връзка със семейния му бизнес.

Според последното проучване преди изборите, огласено в четвъртък вечер и направено от Лисабонския католически университет по поръчка на португалската телевизия, няма промяна в нагласите на избирателите в сравнение с предишните изследвания.

Начело в предпочитанията на електората е управляващият десноцентристки Демократичен алианс (ДА), който обаче няма да има достатъчно парламентарно мнозинство за самостоятелно управление. Това означава, че до голяма степен ще се повтори резултатът от предишните избори през март миналата година, макар и с леко увеличение на подкрепата за ДА.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Столичният кмет Васил Терзиев.

Васил Терзиев: Скъпи софиянци, готвят ни следващата криза

След края на транспортната блокада на София кметът Васил Терзиев предупреди, че се задава по-сериозна криза със сметосъбирането, защото тази година изтичат 7 ключови договора за сметосъбиране и почистване в 20 от 24 района на София. Кметът обвини Министерството на финансите, че бави обществените поръчки за тази дейност. Дългът на Столичната община..

публикувано на 20.05.25 в 16:42

Жителите на планински села в района на Севлиево се оплакват от набези на мечки

Жителите на планинските села в района на Севлиево се оплакват от набези на мечки. Зачестилите случаи станаха повод за среща между представители на различни институции в общината в търсене на решение. Пролетните студове измразили плодните дръвчета и хищниците слизали при хората, за да търсят храна. От мечешките набези в севлиевските села..

публикувано на 20.05.25 в 16:21

Потребители във ФБ настояват за компенсации за времето на протест в столичния транспор

Десетки потребители в социалните мрежи настояват Центърът за градска мобилност да ги компенсира за загубите от месечните и годишни карти, заради шестте дни, в които не работеше наземният градски транспорт в София. Някои от столичани предлагат срокът на картите да се удължи с една седмица безплатно, а други директно призовават пътниците да не показват..

публикувано на 20.05.25 в 16:03

Още 21 лица и 6 образувания са включени в санкционния списък на ЕС срещу Русия

Още 21 лица и 6 образувания са включени в списъка заради дестабилизиращи действия в чужбина. Там е и бившият украински политик и бизнесмен Виктор Медвечук, както и неговите сътрудници Артьом Марчевский и Олег Волошин заради контрол над украински медии, които са използвани за разпространение на руска пропаганда в Украйна и в чужбина. Включени..

публикувано на 20.05.25 в 15:54

Само 2 км остават за изграждане от българската страна на Коридор №8

Само 2 километра остават да бъдат изградени от от българска страна от железопътния коридор, известен като Коридор номер 8, който трябва да свързва Адриатическо с Черно море, през Албания. Това съобщи постоянният секретар на Министерството на външните работи Иван Кондов на конференция, обсъждаща външната политика, отбраната и отбранителната индустрия...

публикувано на 20.05.25 в 15:52

В новите санкции на ЕС са включени още близо 200 кораба от сенчестия флот на Русия

Още близо 200 кораба от сенчестия флот на Русия са включени в 17-ия санкционен пакет, който получи одобрението на министрите на външните работи на ЕС. Ограничителните мерки обхващат още ключови военни технологии, а също така са насочени срещу нейните хибридни атаки и вътрешни нарушения на човешките права. Това е най-крупният санкционен пакет..

публикувано на 20.05.25 в 15:34

По-малко зрелостници в Кюстендилско ще се явят на матура

По-малко зрелостници в Кюстендилско - 839, ще се явят на матурата утре, за учебната година 2023/2024 г. са били 855 - по информация на Регионалното управление по образоването. Има и над 20 недопуснати заради слаб успех по някой от изучаваните предмети в 12-и клас. Навсякъде в училищата, където ще има зрелостен изпит, е създадена необходимата..

публикувано на 20.05.25 в 15:20