Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"На Румъния ще й трябват поне 7-8 години, за да изпълни критериите за влизане в еврозоната"

Защо икономиките на страните, приели еврото, се развиват по-бързо?

Любомир Дацов: През последните две години хърватската икономика, ако изключим Малта, е най-бързо растящата в рамките на ЕС

| Интервю
Любомир Дацов
Снимка: Личен архив
Чуй новината! Чуй новината:

В държавите, които са се присъединили към еврозоната, се наблюдава значително подобряване на качеството на живот. Това обясни пред БНР Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, бивш заместник-министър на финансите.

Средната нетна месечна заплата на работещите в хърватските фирми през март тази година възлиза на 1448 евро. Това представлява реално увеличение от 5.8%, в сравнение с март миналата година.

У нас анализ на Фискалния съвет сочи, че страните от Централна и Източна Европа, приели еврото, догонват с малко по-бързи темпове средния доход за ЕС спрямо държавите от региона, които са извън еврозоната. 

Любомир Дацов открои като важен фактор това, че държавите, приели еврото, се намират в обща търговска зона. 

"Това помага икономиките да се развиват доста по-бързо". 

Той обясни все пак, че националните политики подобряват качеството на живот: "Различните видове политики изчерпват капацитета си и ако не правиш нищо, ти започваш да изоставаш. Големият урок за правителствата е, че не могат да стоят и да се надяват на стари лаври".

През последните две години хърватската икономика, ако изключим Малта, е най-бързо растящата в рамките на ЕС, обясни бившият заместник-министър на финансите. 

"Това до голяма степен се дължи на интереса към тази държава. Тя е туристическа, но се е променила структурата на туристите, които я посещават. Те вече са по-платежоспособни".

Интересът към нея има и като икономика, като държава с по-нисък риск, а това води до подобряване в инвестициите, посочи Дацов. 

Той коментира факта, че към този момент извън еврозоната са Полша, Унгария, Чехия и Румъния.

"В някои държави управляват консерватори, които независимо, че са се присъединили към ЕС, държат да показват, че са националисти, че се справят по различен начин.

Има случаи, когато може и да искат, но това би означавало да предприемат доста непопулярни мерки, за да стабилизират икономиката.

Румъния и да иска не може да се присъедини, защото при нея показателите избиват отвсякъде - и за инфлацията, и за състоянието на бюджета. Във фискалната сфера на Румъния ще й трябват поне 7-8 години, за да изпълни критериите за влизане в еврозоната. 

Полша е много интересен случай. Тя се възползва още през 2010 година много добре от еврофондовете. Беше единствената държава, която нямаше такъв голям спад като следствие на кризата през 2008 - 2009 година. Правителството намери начин да усвоява безпрецедентно добре еврофондовете. Успяха да запушат с тях дупката, която се получи в икономиката.

Полша в момента се възползва и от войната в Украйна, от това, че е една от най-големите икономики. Полски фирми и вериги оперират вече и в България. Полският бизнес е много находчив и се развива изключително добре". 

Еврозоната подпомага правилната политика, обясни Дацов. 

"Съчетанието на благоприятната среда, в която се намирате, с правилна политика от страна на правителството ускорява допълнително нещата. Икономически активните хора попадат в една по-нискорискова среда.

Чисто икономически еврото е въведено в България. Българският лев е обезпечен с евро".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Страните от ЕС одобряват 18-ия пакет санкции срещу Русия тази седмица?

18-ият европейски пакет от санкции срещу Русия заради войната ѝ срещу Украйна се очаква да бъде одобрен от всички страни членки на Европейския съюз до края на седмицата. Това съобщи говорител на германското правителство. Според него решението ще бъде взето на ниво посланици в Брюксел след преговори между Еврокомисията и правителството на..

публикувано на 01.07.25 в 09:04

Поклоническият поход "Светият път" тръгва от Велико Търново

Поклонническият поход "Светият път" по пътя на мощите на Свети Йоан Рилски тръгва от Велико Търново и ще измине близо 700 километра до Рилския манастир, за да бъдат отбелязани 556 години от пренасянето на мощите му. Поклонниците тръгват днес по обяд след света литургия в Катедралния храм на Велико Търново "Рождество Богородично".  Процесията..

публикувано на 01.07.25 в 08:42

Експерт прогнозира: Заплатите в ниската зона ще растат, до 15% тази година

Разрешителните, издавани от Агенцията по заетостта за работници от чужбина, растат ежегодно. Тази година се очаква да са 40 000 . Това съобщи пред БНР Николай Николов, член на Българска асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. Има няколко основни направления, от които идват чуждестранните работници , в..

публикувано на 01.07.25 в 08:32

Израел Кац: Операцията в Газа е към края си

Израелският министър на отбраната Израел Кац заяви, че операцията на Израел в Ивицата Газа е към края си, след като през уикенда американският президент Доналд Тръмп изрази надежда, че скоро може да се стигне до спиране на огъня в палестинския анклав. "Наближаваме завършека на операцията в Газа", се казва в изявление на израелския министър...

публикувано на 01.07.25 в 08:28

Тържествата по повод 1 г. от интронизацията на патриарх Даниил ще бъдат в Рилския манастир

В Рилския манастир ще се състоят основните тържества по повод една година от избора и интронизацията на Българския патриарх Даниил. Празникът ще започне в 9:00 часа с литургия, по време на която архимандрит Йоан ще бъде въздигнат в епископски сан с титлата "Браницки". Първата годишнина от интронизацията на патриарх Даниил съвпада и с..

публикувано на 01.07.25 в 08:27
Петър Чолаков

Доц. Петър Чолаков: След като мина като валяк, сега Пеевски започва да асфалтира

" Трудна ще бъде задачата на Асен Василев. Има и други фигури в ПП, които биха могли да бъдат добри лидери на тази политическа сила ".  Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Петър Чолаков. Кирил Петков пое своята отговорност и мисля, че ще бъде последователен, допълни той. И напомни, че още миналата година половината от избирателите на..

публикувано на 01.07.25 в 08:22

Жители и гости на Бургас посрещнаха изгрева на 1 юли

По традиция, която продължава над 40 години, хиляди хора се събраха на морския бряг, за да посрещнат първото юлско утро. Празникът, известен като Джулай морнинг, на много места беше предшестван от рок концерти. В Бургас музиката събра на сцената край морето 7 групи като хедлайнери на концерта бяха група "Тангра". Със запалени..

публикувано на 01.07.25 в 08:15