Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стопаните призовават държавата да предприеме мерки

Мечки нападат пчелини и земеделски площи във Великотърновско

Таня Минкова: Балканът е пълен с къщи за гости. Това ли ще чакаме – мечката да убие дете, човек или турист?!

| Репортаж
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки във Великотърновско
Снимка: Здравка Маслянкова

Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид и обстрелът на животното е сложна процедура, за която е нужно разрешение лично от министър. Същевременно Министерството на околната среда и водите съобщи, че за първи път в България ще се изпълнява проект за ДНК мониторинг на кафявата мечка. 

От началото на годината досега в Регионалната екологична инспекция във Велико Търново, която отговаря и за Габровска област, са постъпили 5 сигнала за нанесени щети от кафява мечка на пчелини в землищата на селата Стоките и Кръвеник в община Севлиево. Два от сигналите са за повторно нападение, тъй като не са взети превантивни мерки от страна на собствениците, посочват от екологичната инспекция и уточняват, че имотите имат електропастири, но не са били изправни.

Един от тези имоти е на Таня Минкова. Преди две седмици в село Стоките мечка е унищожила 9 от 12-е ѝ пчелни кошера. Нападенията над пчелина ми бяха три, разказа пред БНР Минкова:

"В населено място е, на центъра на селото, на главния път за Априлци е къщата ми. Обадих се на 112. Дойдоха от РИОСВ Велико Търново, за да опишат щетата. Вечерта мечката дойде пак. Беше не много голяма кафява мечка. На сутринта съседът ми се обади, че кошерите отново са съборени. През деня пак беше ходила мечката. Отново звъннах на 112 и на следващия ден отново се появиха инспекторите от РИОСВ".  

Кафявата мечка е вид с най-висока защита в България и в Европа. Според Директивата на ЕС за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна видът кафява мечка е под строга защита. Това изискване е въведено в България чрез вписването на вида в Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие през 2002 г.Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки във Великотърновско

"Повече от 15 години тя е под мониторинг. Какво се случва, колко са мечките, как се броят?! От РИОСВ ми заявиха, че къщата ми е в хабитата на мечката. Има и други пострадали. В съседното село Кръвеник кметът сигнализира, че мечка е родила три мечета в необитаема къща", гневна е Таня Минкова, чийто пчели е унищожен.

От 2007 г. стопаните, на които са нанесени щети от мечка на животните и пчелините, могат да претендират пред Регионалните екологични инспекции по места за установяване на щетите. Междуинституционална комисия посещава обекта и установява щетата, която се плаща по публикувани пазарни цени. Това е направено и с пчелина на Таня Минкова. От Екологичната инспекция съобщиха за БНР, че предстои документите ѝ да бъдат изпратени до Екологичното министерство за изплащане на обезщетението.  

Обезщетението не е пазарно, казва останалата без кошери, заради нападението на мечка или мечки Таня Минкова.

"Миналата година пчелинът отново беше нападнат. Обезщетението от РИОСВ беше 120 лв. на пчелно семейство. В момента потърсих да си купя пчелно семейство, поискаха ми 280 лева. Да не говорим за потрошените кошерите, тях никой не ги смята като щета".

Миналата седмица в Габровско се проведе среща след зачестилите случаи на нападения от мечки в севлиевските села, сред които е и Стоките. Според природозащитниците от "Зелени Балкани" не може да се говори за увеличение на популацията от кафява мечка, но същевременно се оказва, че у нас реално и всеобхватно преброяване на мечките не е правено.

Трябват спешни мерки от институциите, категорична е Таня Минкова:

"Призовавам ги тези хора да използват всички законни средства, защото предстои туристическият сезон, а Балканът е пълен с къщи за гости. Това ли ще чакаме – мечката да убие дете, човек или турист, за да се задейства тромавата държавна машина?"

Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки във Великотърновско

През миналата седмица от МОСВ съобщиха, че започва изпълненото на двугодишен проект за ДНК мониторинг на кафява мечка и той ще се прави за първи път в България. Парите за това дава Европа по програмата "Околна среда". Целта е да се знае колко са кафявите мечки в България. Ще са ангажирани Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС), горските предприятия и националните паркове. ДНК изследванията ще се извършат в Словения, посочват от министерството. Пробите ще бъдат събирани от екскременти. Хората, които ще събират екскрементите и подготвят пробите, са на обучение в Словения.

В Родопите от десетина години има специална група за бързо реагиране, която се отзовава на сигнали за причинени щети и съдейства на местните хора. Групата е съставена от местни жители, ветеринарни лекари, които са обучени за установяването на щетите от мечки и за възможните мерки, които следва да се предприемат, посочват от екологичното министерство.

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46

Частично бедствено положение в три боляровски села заради пожар

В следобедните часове е пламнал пожар между боляровските села Стефан Караджово и Камен връх. Огънят е навлязъл в трудно достъпен терен и горски масив. В пожарогасенето са включени 6 противопожарни автомобила, служители от Горско стопанство с техника, земеделски производители и доброволци. Няма опасност за населените места. На пътя между двете..

публикувано на 22.07.25 в 20:16
Снимката е илюстративна

Овладяха пожар в Бала баир край Плевен

В Плевен овладяха пожара, разразил се в местността Бала баир край града. Спасен е фотоволтаичен парк в близост до пламъците. Големи облаци и дим обезпокоиха плевенчани. Марияна Цветкова, говорител на ОД на МВР : "Голям пожар избухна в сухи треви, нискостеблена растителност, в стърнища и храсти, в близост до фотоволтаичен парк край Плевен,..

публикувано на 22.07.25 в 18:43