Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Веселина Семерджиева: Много хора определят труда ни като "възрожденски"

Как българското училище в Източен Лондон помага на над 560 деца да опознават и обикват страната ни?

Нина Цанева: Работи се за промяна на статута на българския език в чужбина, на обучението по него и за въвеждане на матури в чужди образователни системи

| Интервю
Българското училище в Баркинг, Източен Лондон
Снимка: Нина Цанева

Как се учи български език, когато си роден във Великобритания? Надничаме зад стените на едно българско училище в Източен Лондон. Там всяка седмица влизат над 560 деца.

Образованието по български език, литература и култура зад граница е голяма кауза, обяснява Нина Цанева, програма "Христо Ботев" на БНР. 

"Владеенето на българския език е път към запазване на българското самосъзнание, на чувството за родова принадлежност и на самочувствието на хилядите български деца, които живеят, а много от тях вече са и родени извън географските граници на страна ни.

В началото на този месец в един от най-авторитетните лондонски университети - Юнивърсити Колидж Лондон /UCL/, се състоя симпозиумът "Език, идентичност, принадлежност", посветен на ролята на майчиния език в културното и езиково многообразие на английската образователна система. Амбицията на този форум беше да се въведат матури по български език, заедно с румънски, албански и украински в британските средни училища. Форумът се състоя с активното участие на ръководителя на Лектората по български език и литература към Департамента по славянски и източноевропейски изследвания на UCL г-жа Йорданка Велкова, която беше положила огромни усилия за реализирането на симпозиума, който премина на много високо ниво с участието и на българския посланик в Лондон Тихомир Стойчев", разказва Нина Цанева.

На този форум тя се среща и с Веселина Семерджиева, ръководител и преподавател в началните класове на най-голямото българско училище в Европа, което се намира в "Баркинг", Източен Лондон и носи името на Апостола на свободата Васил Левски.

Нина Цанева

Нина Цанева прекарва един ден в българското училище "Васил Левски", където неин водач в опознаването на късчето българщина зад граница става г-жа Веселина Семерджиева.

"При нас идват различни деца, на различни възрасти. Всяко носи своята индивидуалност. Обединяваме ги като общност. Преподаваме български език, литература, история и география на България. 

Децата имат голям интерес да посещават българско училище, особено по-малките. Те разказват с изключително вълнение за ваканциите и приятелите си в България, за вкусните гозби на баба, разходките в гората, ходенето за риба с дядо. 

Правим различни проекти, опитваме се да докоснем децата до българското чрез преживяване. Имаме група за народни танци, за народно пеене. Разполагаме с две карти на България, много български трибагреници, ликовете на нашите герои. Когато пеем българския химн, ние се изправяме и слагаме ръка на сърцето".

Около училището се изгражда една българска общност, обобщава Веселина Семерджиева.

"Училището е основано през 2009 година от госпожа Милена Везенкова. Аз имах щастието да бъда първият учител в него. В началото дойдоха към 30 деца. Първата година беше един вид пробна. Но нещата много бързо прогресираха". 

В момента в учебното заведение има четирима учители.

"Много хора определят труда ни като "възрожденски". В чужда държава е по-трудно да обясняваш на децата народопсихологията на българина. 

Заслужава си, защото колкото даваме ние на децата, толкова и те ни връщат. Цялата наша любов и желание за работа те връщат стократно към нас. Ние сме едни щастливи хора!"

Харис Халилов е роден в Лондон. Той ходи от 5-годишен на българско училище.

"Тук учим много нови неща - за буквите, за Васил Левски и за много празници".  

Анна Симеонова е на 9 години. Българският език й се струва по-труден от английския.

"През лятото аз ходя в Родопите при моя дядо Стоян". 

Българско училище в Баркинг, Източен Лондон

Преподаването на български  език като чужд зад граница е национална кауза, отбеляза Нина Цанева, която вече е подкрепяна от много български институции.

"Говорим за промяна на статута на българския език в чужбина и за въвеждането на матура по български език в чужди образователни системи. Тази амбиция е подкрепена от Асоциацията на българските училища в чужбина още от самото и създаване през 2007 година. Нека да припомним, че имаше петиция, внесена в Европейския парламент от евродепутата Светослав Малинов, която тогава беше подкрепена от Министерството на образованието и науката в лицето на сегашния министър Красимир Вълчев и голямата надежда е, че сега той ще продължи тази амбиция и ще я доведе докрай.

В Обединеното кралство, начело с Департамента по славянски и източноевропейски изследвания към Юнивърситиколидж Лондон, във връзка със семинара "Език, идентичност, принадлежност", подкрепени от румънски, албански и украински преподаватели, ние продължаваме тази битка. Хубавото е, че посланик Тихомир Стойчев, който присъства на симпозиума, вече е бил посланик в САЩ, където в няколко щата успешно е въведена матура по български език. С това ноу-хау, а и с опита на Полша, която отново успя да извоюва матура по полски език във Великобритания се надявам, че със съдействието на Асоциацията на българските училища в чужбина, на учителите в нея и най-вече с подкрепата на министър Красимир Вълчев, който преди години застана зад тази амбиция, тя ще бъде доведена докрай.“

Чрез въвеждането на матура по български език, чрез знанието на езика нашите деца в чужбина остават българи – запазват българското си самосъзнание, обясни Цанева.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03