Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малки производители изоставят розите си, големите - окрупняват

Веселина Ралчева: Не стига, че няма работна ръка, но и начинът за нейното наемане легално се усложнява постоянно и става невъзможен

| Интервю
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Розите са емблема за България, познати са в цял свят и дават един друг облик на страната ни, свързан с високо качество, с марка, с аромат. Важно е държавата да има специална политика към този сектор. 

Това заяви пред БНР биопроизводителят Веселина Ралчева, която от години се занимава с производство и преработка на етерично-маслени култури. 

Тя подчерта, че това е сектор, свързан с много проблеми и колебания, като се започне от климатичните проблеми и се стигне до административните такива

По думите ѝ тази година се очертава като поредна много странна година. Миналата година по това време приключвахме кампания, а сега заради студовете розите бяха попарени на два пъти, отбеляза тя.

Ралчева допуска, че много производители ще се откажат да берат и ще зарежат розовите поля:

"Още минали години доста малки производители изоставиха розите си, защото не е ренталбилно за тях. Цените на продуктите, свързани с производството на рози, се вдигат неимоверно, а цените на крайния продукт не могат повече да се вдигат, защото пазарът няма да го понесе и ще замени розата с някакви други парфюмни етерични масла. Тази тенденция се наблюдава всяка година, предполагам, че и тази ще е същата".

По думите ѝ в министерството добре знаят какво се случва с розовите градини

"Последните години има тенденция да се изоставят малки градини, но големите преработватели разширяват градините си. Окрупняваме градините, които по принцип не могат да се гледат ефективно в индустриален порядък, тъй като те изискват много лична грижа, внимание върху всяко храстче, всяко цветче, но ние се принуждаваме да разширяваме градините, за да не загубим производството си", уточни тя и изтъкна, че малките стопани не могат дори да бъдат подпомогнати. 

В предаването "Преди всички" Ралчева посочи, че засега цените са като миналогодинишните. Около 4 лв. е цената на конвенционалния цвят, който се изкупува, по-висока ще е за биологичния, добави тя. Добивът обаче ще е по-нисък и съответно резултатите на хората, които гледат розите, ще са по-лоши от миналата година, предупреди тя. 

Веселина Ралчева коментира и проблема с намирането на работна ръка и цената на този труд:

"Този проблем става все по-страшен и по-ужасен. Не стига, че няма работна ръка, но и начинът за нейното наемане легално се усложнява постоянно и просто става невъзможен. Разчитаме единствено на еднодневните договори, които така и не намерихме воля у нито един министър да се облекчи процедурата за тяхното писане и издаване, да се върне поне режимът от ковид, за който можеше директно онлайн да се правят договори за 10, за 14 дни, а реално трябва да се пише договор всеки ден на полето, което е изключително трудно при положение, че имаш 200-300 работници на полето". 

Тя напомни, че хората стават в 3 часа, за да могат да са на полето в 5-6 часа сутринта: "Отиват и започват бързо да берат. В това време наетите от нас момичета започват да ги гонят по редовете, за да подписват договори, в които се нанася доста голяма част писмено - всичко това трябва всеки ден да се изпише за тези хора. Можете да си представите каква е ситуацията. Наемаме хора, които да наемат хора, и още, които да обработват след това тези договори всеки ден". 

Дори вариантът поне една част от хората да ги наемаме с едномесечни или сезонни договори до приключване на работата от миналата година не работи, каза още Ралчева и обясни, че причината за това е промяна в Закона за социално подпомагане

"Лицата, които работят седмица или месец, можеха да се върнат след това на борсата и да продължат да получават веднага помощите си, тъй като имаше изключение от правилото да им се търсят 3 месеца безработица, за да получат помощи. Изключението за сезонен работник в земеделието е махнато и сега тези хора, ако ги назнача на нормален трудов договор за 1 месец, след това още 3 месеца няма да получават помощи, а ще се подписват в Бюрата по труда. Затова не искат да сключат такива договори. Дори с еднодневните ми е трудно да ги убедя, че няма да им спрат помощите в момента, в който свършат розите. Никаква помощ от държавата". 

Ще се справим някак си и ще продължим напред, заключи тя. 

Цялото интервю на Веселина Миланова с Веселина Ралчева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20