Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всички са млади хора. Има и участници под 20-годишна възраст"

Кои са съратниците на Ботев по пътя към саможертвата и свободата?

Нели Стоянова: Четата е преследвана като дивеч

| Интервю
Във Враца се проведе тържествен митинг - заря, посветен на подвига на Христо Ботев и неговата чета
Снимка: БНР
Чуй новината! Чуй новината:

"Ботев не е сам. Има около 200 четници. Това е най-голямата чета, която се сформира по времето на възрожденските ни борби за национално освобождение. Тя е и най-известната". 

Това разказа пред БНР историкът Нели Стоянова, Регионален исторически музей - Враца, в Деня на Христо Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. 

Една от ключовите фигури в Ботева чета е Никола Войновски, обясни Стоянова.

"Той има възлова роля в организацията и особено в определянето на тактиката по време на сражения. Единствено Войновски е с военно образование и е определен за военен командир".

Източниците сочат, че загиналите четници през целия път на Ботев са 94, разказа историкът.


"Най-големите и драматични сражения са на Милин камък и във Врачанския Балкан. В тях за пръв път участва и редовна турска войска. През цялото време четниците влизат в престрелки с банди от черкези - наемници, които действат като местен отряд на османската власт за предотвратяване и потушаване още в зародиш на броженията сред местното население. 

Страшен бич е преселването на черкези във врачанските села - номади, занимаващи се с грабежи и безчинства, дори в мирно време. Четата е преследвана като дивеч"

78 са членовете на Ботевата чета, които оцеляват след Освобождението, отбеляза Нели Стоянова. 

"Част от тях са съдени в Русе. Някои са екзекутирани. Има изпратени на заточение в Анадола".

Обикновено се смята, че Никола Обретенов е последният четник на Ботев, който остава жив, но всъщност това е Цанко Минков, който умира чак през 1944 година.

Всички са млади хора. Има и участници под 20-годишна възраст. Най-младият четник е на 16 години. Той се казва Александър Чендов и загива, след като четата се разделя на няколко групи".

На лобното му място е издигнат паметник и подвигът му се почита и до днес, разказа историкът в предаването "Хоризонт до обед". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Желязков: Залагаме на големите проекти, които ще гарантират свързаност и сигурност за Украйна

През следващите 10 години за възстановяването на Украйна ще са необходими три пъти брутния продукт на страната или над половин трилион евро. Това коментира премиерът Росен Желязков след изказването си в рамките на конференцията за възстановяване на Украйна в Рим. Българският бизнес ще има възможност да се включи в процеса, но страната ни залага..

публикувано на 10.07.25 в 18:22

Външните министри на САЩ и Русия се срещнаха в Малайзия

Руският външен министър Сергей Лавров се срещна в Малайзия с държавния секретар на Съединените щати Марко Рубио. Американският дипломат заяви след това, че разговорът е бил много искрен и важен и че е потвърдил разочарованието на Доналд Тръмп от липсата на каквато и да било гъвкавост от страна на Русия в името на спирането на войната...

публикувано на 10.07.25 в 18:16

Германия обеща на Украйна системи "Пейтриът"

Да мобилизират над 10 милиарда евро инвестиции обещаха съюзниците на Украйна на конференция в Рим за икономическото възстановяване на страната. "План Маршал" предложи Кийт Келог, специалният пратеник на американския президент за Украйна, а идеята му беше подкрепена от домакина Италия и от Германия. Джорджа Мелони, премиер на Италия, и Фридрих Мерц,..

публикувано на 10.07.25 в 18:04
Парк

Паркът "Врана" ще отвори отново врати след известно време, заяви Областният управител на София-град

Паркът "Врана", вече стопанисван от държавата, ще отвори отново врати след известно време. Това заяви за БНР областният управител Стефан Арсов. От днес паркът до някогашния царски дворец в покрайнините на София е недостъпен, след като Столичната община се отказа да го управлява, тъй като не е нейна собственост. Арсов обяви, че държавата ще влезе в..

публикувано на 10.07.25 в 18:00

Въздушната линейка транспортира мъж от болницата в Разлог до "Пирогов"

Нова мисия за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха бе реализирана днес от дежурния екип на ЦСМПВ д-р Динко Щилиянов и медицинска сестра Нина Минкова. Това съобщиха от  Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха. Пациентът е 65-годишен мъж в тежко състояние, след падане от 6 метра височина. Той е бил приет в МБАЛ - Разлог и след преценка на..

публикувано на 10.07.25 в 17:42

Общинският съвет на Варна прие бюджета на града за тази година

Докато кметът на града е в ареста заради разследване за корупция, общинският съвет на Варна прие бюджета на града за тази година. Кметът на Варна и още трима - задържани за срок до 72 часа Финансовата рамка е подкрепена от 39 общински съветници, 7 гласуваха с "въздържал се", гласове "против" нямаше. Бюджетът е близо 857 милиона и..

публикувано на 10.07.25 в 17:41
Жечо Станков

Станков: Използван е едва 11% от капацитета по договора с "Боташ"

Министерството на енергетиката е предоставило още вчера изискани от Антикорупционната комисия документи по договора с турската компания "Боташ".  Министър Жечо Станков потвърди това и припомни, че всекидневно България плаща над един милион лева по договора "В конкретни цифри, това, което заварих е, че едва 11% от капацитета на този договор е бил..

публикувано на 10.07.25 в 17:31