Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Богданов: Безпроблемно направихме през 1999 г. същата парична реформа като с еврото

| Интервю
Лъчезар Богданов
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Деноминацията беше същата парична реформа като въвеждането на еврото.

Това каза пред БНР икономистът Лъчезар Богданов и обясни:

"Българите сме преживели същото нещо през юли 1999 г. при деноминацията, когато имахме същата парична реформа - махнахме трите нули, което на практика беше същото и за счетоводителите, и за бизнеса, за всеки, който е имал банкноти и трябваше да ги смени. Счетоводителите трябваше да адаптират софтуера си, цените в магазините, касовите апарати - всичко това вече се е случвало и мина без особени проблеми". 

По думите му би било странно да се прави кампания за приемането на еврото, преди България да получили положителна оценка, че е готова да го приеме:

"Така че сега ще започне тази кампания и всички въпроси, свързани с влизането в еврозоната, които са описани в Закона за приемане на еврото, ще очакват отговори от институциите".   

Според Богданов обаче политиците са длъжници на гражданите, защото след влизането на България в ЕС не са обяснявали и са говорили малко за ролята на общия европейски пазар, на единната валута, за Европейската централна банка (ЕЦБ) и какво прави тя.

"Трябваше да се обяснява, че курсът лев-евро няма да бъде променен, че няма да загубят спестяванията си, а дори, че ще имат спестявания в евро, което е втората глобална валута. Този разговор трябваше да бъде воден. Много политици плахо и свенливо избягваха тази тема през последните години", посочи той и добави, че голямата част от усилията по въвеждането на еврото ще бъдат понесени от бизнеса, от банките, а гражданите почти нищо не трябва да правят.

Един месец след определянето на датата за влизането в еврозоната ще започнат търговците да изписват цените и в лева, и в евро:

"Ако се случи това на 8-и юли от Съвета на ЕС, както е по план, значи от 8-и август търговските обекти ще етикетират с две цени. ... Без да сме в еврозоната, цените се вдигнаха, по фактори, които са извън еврото, самото евро няма как да причини това. Никой не може да ви гарантира, че няма да има бъдещ скок на цените след 2, 3 или 5 години, но това няма да е свързано с приемането на еврото".

"Никой няма да ни позволи да вземем стотици милиарди, да ги похарчим и да не можем да ги върнем. Това вече няма как да се случи, за да има финансова криза като гръцката. Но никой - нито в еврозоната, нито извън нея - не е имунизиран срещу лоша бюджетна политика. Ако имаме лошо икономическо управление, корупция и неефективно харчене на средствата, ще получим лоши резултати и това го виждаме и сега", подчерта още икономистът.

Не е вярно, че България няма да определя сама бюджетната си политика след приемането на еврото, категоричен беше той:

"Ние не правим неща заради Брюксел, а защото са добри за нас. Разумната бюджетна политика дава шансове за растеж в България".

Богданов изтъкна, че вече трябва да започнем да се занимаваме с наистина съдържателните теми - как България да привлича повече инвестиции, да има по-образована работна сила, по- бързо да растат заплатите, по-малко неравенства, по-малко бедност - да има повече време за тези теми.  

Интервюто на Лъчезар Вълев с Лъчезар Богданов и анкета на Любо Андреев с жители на Монтана в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марджъри Тейлър Грийн

Дългогодишен бивш съюзник на Тръмп напуска Конгреса на САЩ

Конгресменът Марджъри Тейлър Грийн - една от най-влиятелните фигури сред крайната десница и дългогодишен съюзник на Доналд Тръмп - заяви, че напуска Конгреса. Във видеоизявление 51-годишната конгресменка от Джорджия Марджъри Тейлър Грийн заяви, че  като член на Камарата на представителите винаги е представлявала обикновените  американци,поради..

публикувано на 22.11.25 в 12:04
Светлана Тихановска

Светлана Тихановска: Трябва ни свободна Беларус, а не военна работилница на Русия

Лидерът на беларуската демократична опозиция в изгнание Светлана Тихановска бе тази седмица в Лондон, където изнесе беседа за бъдещето на Беларус в бъдеща мирна Европа. Тихановска е добре позната фигура на опозицията в Беларус. Тя създаде доста главоболия на Александър Лукашенко, когато се кандидатира за президентските избори през 2020..

публикувано на 22.11.25 в 12:03
Кириакос Мицотакис

Гърция: Не сме длъжни да искаме разрешение от Москва

Гърция води международните си отношения в съответствие с международното право и с уважение към държавите, заяви премиерът Кириакос Мицотакис в отговор на заплахите на Москва по повод подписания договор между Атина и Киев за съвместно производство на морски дронове. Говорителят на правителството Маринакис направи още по-остро изявление: “Не..

публикувано на 22.11.25 в 12:00

Германците биха подкрепили доброволната военна служба

Мнозинството германци биха подкрепили програма за доброволна военна служба, показва проучване, поръчано от агенция ДПА.  По-рано този месец коалицията на канцлера Фридрих Мерц се съгласи на реформа на военната служба, която първоначално ще се основава на доброволно участие. Съгласно плана всички 18-годишни мъже трябва да попълнят въпросници и да се явят..

публикувано на 22.11.25 в 11:41

"Файненшъл таймс": Брюксел е изненадан от плана на САЩ за инвестиционни фондове с Москва и Киев

Заграбването на замразени руски активи от страна на Тръмп поставя под съмнение заема на ЕС за Украйна.  Брюксел е изненадан от плана на САЩ за съвместни инвестиционни фондове с Москва и Киев, пише "Файненшъл таймс". Представители на ЕС обещаха да продължат с плана за използване на замразени руски активи за заем от 140 милиарда евро за..

публикувано на 22.11.25 в 11:34

Вуйо Илич: За евентуална енергийна криза сърбите ще винят по-скоро Запада, отколкото Русия

Президентът на Сърбия Александър Вучич отложи за пореден път решаването на проблема с петролната компания НИС, която от началото на октомври е под американски санкции, защото Русия има в нея дял от 56% – чрез "Газпром Нефт" и "Газпром". Сърбия чака американското финансово министерство да се произнесе по молбата ѝ да разреши НИС, включително..

публикувано на 22.11.25 в 11:25

Двама души са пострадали след руска атака в Одеска област

Оперативният щаб на Измаилската районна държавна администрация в Одеска област съобщи във "Фейсбук“, че са пострадали двама души и са регистрирани щети по гражданската инфраструктура в Измаилски район след среднощната атака с дронове, "За пореден път районът ни беше подложен на масирано нападение. Въпреки ефективната работа на силите за..

публикувано на 22.11.25 в 11:19