Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Месиш ли?" - кампания, насърчаваща демократичната ангажираност сред младите хора

| Репортаж
Снимка: Виктория Тодорова

Студенти от специалностите "Политически науки" и "Връзки с обществеността" в Нов български университет ще представят пред международно жури резултатите от инициативата "МЕД – Месенето е демокрация". 

За период от 4 месеца те трябваше да създадат и изпълнят собствена инициатива, която ще засили гражданската активност сред младежките общности, в които участват. В състезанието се включиха 5 университета от Албания, Грузия, Косово, Северна Македония и България. На 22 май бяха обявени трите най-добри отбора, които днес ще се съревновават за първото място. 

Метафоричният въпрос "Месиш ли?" е мотото на кампанията, която насърчава демократичната ангажираност сред младите хора и измерва тяхната гражданска активност.

Част от студентите зад тази кампанията са Виктор Железов, Мария Пеловска и Емила-Лилия Петрова. Научават за възможността да се включат в състезанието по Международния проект "Пилар" от свой преподавател от университета.

Днешните студенти по политически науки осъзнават, че още от гимназията е трябвало да бъдат активни участници в училищния и обществения живот, от който са част. Поради това решават да създадат кампания, която чрез игра да покаже на ученици и студенти колко е важно да бъдеш активен, посочи Емила-Лилия и добави: 

"Искахме да подпомогнем учениците, които вече имат часове по граждански знания, да дадем един по-свеж поглед и да им помогнем, за да им бъде по-интересно да го учат това в училище".

Според Мария трябва да се увеличат часовете по гражданско образование в училище

С помощта на игра, която обвързва ежедневните ситуации, студентите показват на учениците значимостта на изборите, които правят всеки ден, подчерта Виктор Железов.  

Училищата и университетите, в които Мария, Емила-Лилия и Виктор представят играта, са в София, Пловдив, Монтана, Твърдица. Това им дава възможност да видят разликите в отношението на учениците и студентите от място на място и да разберат на какво се дължи по-ниската или по-високата им ангажираност към обществените, политическите и социалните проблеми.  

Освен играта, екипът на Виктор, Мария и Емила-Лилия правят и две анкети, които разпространяват както сред учениците и студентите, с които са се срещали, така и сред други млади хора чрез плакати и стикери с QR-кодове, които разлепват и раздават както в училищата и университетите, така и по улиците. Създават и страница на кампанията в социалните мрежи.

"Младите хора в България не са апатични към демократичните процеси, но подходът липсва. Пасивността е тази, която пречи, а тя идва от липсата на доверие", смятат студентите и призоваха:

"Бъдете активни и вземайте решения, защото иначе някой друг ще ги вземе вместо вас".

Целия репортаж на Виктория Тодорова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31

Д-р Антония Григорова: Намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище

Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..

публикувано на 22.06.25 в 06:31