Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лена Бориславова: Еврозоната не бива да бъде поставена под никакъв риск

"След 8-и юли е подходящо да стартират разговори за вот на недоверие"

| Интервю
Лена Бориславова
Снимка: Добрина Карамболова

Влизането на България в еврозоната не бива да бъде поставено под никакъв риск!

Това заяви пред БНР Лена Бориславова, депутат от ПГ на ПП-ДБ.

"Не е въпросът дали да има вот на недоверие, а кога да бъде той. И "Продължаваме промяната", и "Демократична България" заставаме зад това, че еврозоната не бива да бъде поставена под никакъв риск. ... Това е стратегически приоритет и една от най-ярките цели, която ПП имаме от самото ни основаване".

Тя подчерта, че темата на вота на недоверие ще бъде определена от Националния съвет на ПП:

"В момента има множество теми, по които това правителство следва да получи санкция през един вот на недоверие. ... Правителството има редица сфери, в които се проваля и е вредно като управление, но вот на недоверие ще инициираме след датата на Съвета на ЕС - 8-и юли, когато се взема необратимото решение да бъдем приети от 1-ви януари 2026 г. в еврозоната. ... След 8-и юли е подходящо да бъдат стартирани такива разговори по същество".

Като абсурдна определи Бориславова тезата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че ПП се нареждат до "Възраждане", "Величие" и МЕЧ срещу еврозоната и припомни:

"Асен Василев още като служебен министър на финансите, преди ПП изобщо да съществува като политически субект, изработи Плана за присъединяване към еврозоната за 2025 г. След това, когато сме били ние в управление, са се случвали ключовите стъпки, единствено в периода на последните 4 години, които ни довеждат до възможността сега да бъдем приети и до решението за приемането ни. В правителството на Кирил Петков този План беше приет с 10 на 8 гласа от кабинета, като против гласуваха от БСП и от ИТН. По време на кабинета "Денков" доверието на лидерите в ЕС, заявено през стъпката с приемането ни в Шенген, направи възможно политическото решение за следващата интеграция под формата на приемането в еврозоната. При тези две правителства се приеха и всички закони, които са необходими за влизането в еврозоната".

По думите ѝ до 2020 г. нито един бюджет на правителствата на ГЕРБ не е отговарял на изискването за бюджетен дефицит и за инфлация.

Широка подкрепа за президентска кандидатура ще търсят от ПП, подчерта Бориславова:

"Ние имаме нужда от кандидат, който да бъде избран за президент. Това предполага да излезем извън подкрепата, която има само нашата формация. ... Трябва да сме много внимателни при провеждането на предварителни избори за кандидат. Ще се доверим на експертизата и опита на колегите от ДБ, външните експерти, които ще бъдат поканени да се включат, социолозите, за да можем да се обединим около един формат, който да ни доведе до резултата, който гоним - фигура, която да обедини по-голяма част от българските граждани зад себе си". 

Разрастването на ДПС "Ново начало" е демонстрация на разрастване на недемократичния процес в България, смята Лена Бориславова:

"Печелят се позиции в местната власт чрез недемократични способи - натиск от прокуратурата, КОНПИ и др. ... Като опозиция осветляваме тези зависимости и показваме как верни на Пеевски хора биват паркирани в държавни институции. Горица Грънчарова, която от Сметната палата и като кандидат за служебен премиер отказа да смени Калин Стоянов като министър на вътрешните работи, сега се озова в Надзорния съвет на ББР. Това е ярък пример за кадър, верен на Пеевски"

Според нея кабинетът "Желязков" ще е стабилен, докато Пеевски не реши да си оттегли подкрепата за него, "а това ще стане, когато той вече е довършил позиционирането на свои кадри в държавни институции и регулатори, както и когато е събрал достатъчно компромати или зависимости за други кметове из страната":

"Тогава вече Пеевски ще има по недемократичен начин почти цялата власт в държавата". 

Интервюто на Лъчезар Вълев с Лена Бориславова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Путин

Путин се срещна с губернатора на Чукотския автономен окръг

На връщане от Аляска руският президент Владимир Путин посети Чукотка и се срещна с губернатора на Чукотския автономен окръг Владислав Кузнецов, предаде ТАСС. От агенцията уточняват, че по време на срещата им в Анадир, руският лидер е подкрепил плановете за прокарване на нова оптична линия за връзка до Чукотка.  Вчера на път за американския щат..

публикувано на 16.08.25 в 11:04
Снимката е илюстративна.

17-годишен младеж без книжка катастрофира в София, пробите му за алкохол и дрога - положителни

Неправоспособен водач с положителни проби за алкохол и наркотици самокатастрофира тази сутрин в Студентски град в София. Водачът, който е на 17 години, е задържан от полицията. Той е изгубил контрол над автомобила, който е управлявал, и е ударил и друга кола. По случая е образувано досъдебно производство.

публикувано на 16.08.25 в 10:56
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Тръмп е информирал Зеленски и лидери от ЕС и НАТО за срещата в Аляска

Американският президент Доналд Тръмп е имал "дълъг" разговор с украинския държавен глава Володимир Зеленски и провежда телефонни разговори с лидерите на страните от НАТО, съобщават световните агенции.  След срещата на върха САЩ-Русия: Значителен напредък, но още без окончателна договореност Тръмп предположи, че ще има среща Путин-Зеленски, би..

публикувано на 16.08.25 в 10:43
С пожара в Пирин се борят над 70 души от всички институции, има и доброволци, съобщи директорът на ДГС Струмяни инж. Иван Ризов.

Ново огнище на пожара в Пирин се разгоря над село Илинденци

Ново огнище се разгоря над село Илинденци в Пирин планина.  Така активните огнища стават три, обясни за БНР инженер Иван Ризов - директор на Държавното горско стопанство "Струмяни": "Става въпрос за едно огнище над село Илинденци при мраморните кариери, снощи късно се е възобновило, като днес усилията са насочени тук и над село Плоски, на..

публикувано на 16.08.25 в 10:33
Снимката е илюстративна.

За последните 3 месеца намаляват оплакванията на потребителите от авиационния транспорт

Намаляват оплакванията на потребителите от авиационния транспорт за последните 3 месеца в сравнение със същия период на миналата година.  От 900 жалби почти 13 на сто са свързани със самолетни пътувания, сочат данните на Европейския потребителски център. 113 са жалбите от български граждани, свързани с въздушен превоз, за последните три месеца в..

публикувано на 16.08.25 в 10:03
Американският президент Доналд Тръмп на срещата в Аляска, 15.08.2025 г.

Доналд Тръмп: Си Цзинпин няма да нападне Тайван, докато аз съм президент

Американският президент Доналд Тръмп обяви, че китайският държавен глава Си Цзинпин му е казал, че няма да нападне Тайван, докато Тръмп е лидер на Съединените щати.  Изказването е от интервю на американския президент Доналд Тръмп за телевизия "Фокс нюз", записано преди срещата между Тръмп и руския държавен глава Владимир Путин в Аляска. Според..

публикувано на 16.08.25 в 09:48
Правителството провежда заседание - 13 август 2025 г.

Стъпки за учредяване на Национален фонд "България днес и утре"

Правителството ще подготви закон за учредяване на Национален фонд "България днес и утре".  Новата структура ще координира стратегическия процес по изграждане и налагане на единен бранд на България в международен план, става ясно от приетата законодателна програма на правителството до края на годината.  Фондът ще бъде юридическо, бюджетно и..

публикувано на 16.08.25 в 09:34