Дори само да слуша без да докосва китарата, Ангел Демирев преживява музиката със затворени очи, свири и композира наум, а резултатът се изписва на лицето му.
Откровение – така може да се опише видяното. "Откровения" – така се казва и последният албум на Ангел, в който има всичко – от композиции за семейството до разговори с Бог.
Noob Saibot например e вдъхновена от играта Mortal Kombat. "Парчето е посветено на моя по-малък брат. Той, когато бяхме деца, беше много навлязъл в цялото това нещо, за разлика от мен. Любовта му към подобен тип игри продължава до ден днешен", разказва Ангел в "Изотопия".
Има трима братя и една сестра. Има и син на име Денимир, на когото също е посветена композиция.
Всъщност "всичко е за всички, но има леки ремарки, които съм си направил". "Особено е да свириш пред хора, с които си израснал. Публиката си е винаги публика и човек винаги свири с еднаква дисциплина и подготовка на ума, но е по-емоционално може би, защото сме израснали заедно, което е нормално", разказва Ангел като си припомня концерт в родната Стара Загора, където тръгва "По пътя на китарата".
Преди време в студиото Ангел обеща "много фюжън и много от себе си" в "Откровения".
Изпълни ли обещанието? "Смятам, че това ме представя в периода ми досега по най-искрения начин спрямо мен и слушателите. Чрез тези 14 композиции споделям на хората частица от моя вътрешен свят, който непрекъснато се променя и допълва. Нещо за мен (старо, ново) научаваш и този процес е съвсем естествен."
Личните промени, преживени в професионален и личен план, Ангел свързва с "естетически търсения и решения на проблемите на човека и съществуването". Музикантите, с които записва албума, имат свобода за творческите си търсения, смята Демирев: "най-важното е да създадеш комфорт и свобода на хората, с които свириш. Тогава техните възможности се откриват, което се превръща в пластилин в твоите ръце. Тази свобода поема в своите посоки."
Не самоцелна, а артистична е свободата, която китаристът описва. Себе си възприема като лидер, но не и авторитарен. "Начертавам път, давам няколко решения и съм готов да чуя и личното решение. Много често се е случвало да пренебрегна мое решение за нещо, което е по-добро."
Примерът е с интерпретацията на "Дей гиди, луди млади години". Хармонията е дело на Петър Миланов.
В албума има и композиция, посветена на Веселин Койчев, преподавател на Ангел, докато следва в Пловдив. "При една от срещните ни взех китарата и започнах да свиря това парче, без да съм се подготвял, просто си говорихме. Затова реших, че е съвсем справедливо да бъде кръстено на него."
Сякаш през пръстите на Ангел Демирев тече ток, докато свири. Просто не може да стои дълго време мирно, без красивата китара с червен акцент. Понякога тя е замислена, друг път бъбрива и закачлива. Понякога говори, а понякога крещи, като самия китарист, който живее на принципа за "заедност в многообразието".
А защо все така го сърбят ръцете да свири без да спира?
"Желанието да създаваш, да обогатяваш инвенцията си, да споделяш... Мисля, че това е в зачатъка, това е истинската причина да искаш."
Според Ангел всеки човек носи дара на творчеството. "Когато Бог сътворява човека (вън от антропоморфния смисъл, че Господ е създал човека по Негов образ и подобие), смятам, че го е създал по Негов образ и подобие именно чрез способността човек да бъде творец, защото Бог е започнал да твори. Той е създал небето, земята и всичко, което е около нас. Така че "по Негов образ и подобие" за мен означава, че сме творци. (…)
Словото е истината, Словото е Господ, Словото е и музиката, Словото е и звук. Словото е целият смисъл човек да бъде тук, да обича и да споделя красота, да споделя смисъл за времето, което му е отредено."
За Ангел Демирев най-важно е "човек да стои притеглен максимално към непреходното, към дневния ред на душата и това, което я замисля, вълнува, разтърсва, преобръща."
Семейството е част от този дневен ред, но преди него, преди всичко и всички, които човек обича, е отговорността му да застане срещу себе си. Ангел осъзнава, че думите му могат да звучат провокативно, но е сигурен в тях.
Благодарен е за всичко в живота: "че точно моята майка е била моя майка, че точно моят баща е бил мой баща, че точно моят син е мой син, за всички хора, които обичам, за братята ми, за сестра ми, за всички хора, които са около мен." Благодарен е и за провалите. Вярва, че трябва не просто да ги приемаме, а "да ги обичаме и обгрижваме". "Осъзнаването на нашите несъвършенства е много голяма крачка в нашето усъвършенстване. Това е тривиално, всички го знаят, но е трудно да се направи."
За новите хоризонти в моментите на погнуса от самия себе си, за естетическите търсения, но и за най-вкусните зелеви сарми с овче месо от старозагорския квартал "Лозенец" – чуйте в интервюто с Ангел Демирев и неговата словоохотлива китара в звуковия файл.
Изображения в публикацията: личен архив на Ангел Демирев
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...