Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Той се опитва да открие какви са лимитите на президентската власт и да ги преодолее"

Ивана Николова: Тръмп се опитва да промени Америка, въпросът е дали институциите са достатъчно силни, за да устоят

"Президентът е силно ограничен в използването на войски на територията на САЩ в мирно време"

| Интервю
Ивана Николова
Снимка: Весела Владкова

Откакто встъпи в длъжност, Доналд Тръмп се опитва да открие какви са лимитите на президентската власт и да ги преодолее. Това заяви пред БНР Ивана Николова, Исторически факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

"Това е битка между Тръмп и досегашните традиции, в частност - принципа на разделение на властите. Той се опитва да промени Америка, въпросът е дали институциите са достатъчно силни, за да устоят". 

На повече от 2000 места в САЩ днес-14.06, ще се проведат протести срещу Доналд Тръмп. Те съвпадат с невиждан от десетилетия военен парад във Вашингтон. Повод за провеждането му е отбелязването на 250 години от създаването на американската армия. Датата съвпада и със  седемдесет и деветия рожден ден на президента. 

"Традиционно в САЩ се провеждат военни паради при военна победа или при шествия, свързани с почитане на ветераните. Винаги е имало този стремеж да се запази идеята, че има цивилен контрол над армията".

Лос Анджелис по принцип е размирен град и полицията е много добре подготвена за справяне с масови безредици, обясни още Николова в предаването "Събота 150".

"Традиционно губернаторът свиква Националната гвардия, когато правораздаващите органи не могат да се справят със ситуацията. А президентската намеса е още по-рядка. Президентът е силно ограничен в използването на войски на територията на САЩ в мирно време. Действия като федерализацията на Националната гвардия се извършват при извънредни обстоятелства и със съгласието на губернатора на съответния щат. В случая липсва такова съгласие, а от кадрите на протестите не изглежда, че местната полиция е неспособна да се справи със ситуацията". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кипър започва нова програма в подкрепа на близо 21 000 семейства с деца до 4 г.

В Кипър започва нова програма в подкрепа на семействата на близо 21 000 деца до 4-годишна възраст, обявиха от правителството. Тя е с бюджет от 73 млн. евро, като близо 44 млн. евро от тях са европейско финансиране. Субсидиите по схемата ще покриват таксите и заплащането за хранене на деца до 4-годишна възраст в детски ясли и градини през тази учебна..

публикувано на 16.09.25 в 14:15
Иван Иванов

Министър Иванов: Нужна е координация между институциите при управлението на водните ресурси

Правителството ще утвърди утре състава на Националния борд по водите и неговия председател, стана ясно след днешното първо заседание на борда, свикано от премиерът Росен Желязков. Росен Желязков: Безводието се дължи и на климатични фактори, и на лошо управление на водния ресурс Министърът на регионалното развитие Иван Иванов заяви, че..

публикувано на 16.09.25 в 14:10
Снимката е илюстративна

Българските ВМС изпълниха успешно задача по унищожаване на дрон в Черно море

Българските Военноморски сили са открили повреден надводен дрон на около 80 км източно от Варна, във водите на Черно море.  Това е станало вчера във взаимодействие със съюзни сили и средства.  Днес безпилотният апарат е унищожен, при което не е имало вторичен взрив, съобщават от Министерството на отбраната.  В операцията на Военноморските..

публикувано на 16.09.25 в 13:51
Методи Методиев

До края на годината се очакват второто и третото плащане по ПВУ

До края на годината се очакват второто и третото плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, потвърди зам.-министърът на финансите Методи Методиев.  Той участва в заседание на бюджетната комисия в парламента, на което бе одобрена ратификацията на второто изменение на споразумението с Брюксел за плана: "От 70 65 мерки, така че..

публикувано на 16.09.25 в 13:51
Надежда Йорданова

Надежда Йорданова: Хората показват гнева си и това е важно, за да се поддържа демокрацията жива

Множеството протести за липса на справедливост и липса на питейна вода е доказателство за слабостта на това управление , каза в интервю пред БНР Надежда Йорданова, депутат от ПП-ДБ и бивши правосъден министър. "Формиране на ново мнозинство минава през избори. Трудно може да се види в 51-вото НС алтернативно мнозинство. Хората показват..

публикувано на 16.09.25 в 13:35
Жасмина Гевезиева

Жасмина Гевезиева: Трябва да разглеждаме здравето като регулация на храна, стрес и сън

Трябва да разглеждаме здравето като регулация на храна, стрес и сън. Това посъветва Жасмина Гевезиева, специалист по хранене, част от екипа на първите клиники за дълголетие. Тя е млад човек и бивш активен спортист, но заради високи нива на кортизол и дълбоко ниво на невроза преминава през тежък период в живота си.  "В продължение на..

публикувано на 16.09.25 в 13:10

След установени нарушения: Сметната палата дава болница "Лозенец" на прокурор

Сметната палата сезира прокуратурата и редица държавни институции за нарушения в болница “Лозенец”, известна като “Правителствена”, става ясно от сайта на одитната институция. Проверката е извършена за периода 2022-2023 година. Резултатите, дадени на прокуратурата, не могат да бъдат огласени по закон. Уволнен е директорът на УМБАЛ..

публикувано на 16.09.25 в 12:53