Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съпричастност и взаимопомощ в Израел след ответния огън на Иран

| Репортаж
Ирански балистични ракети удариха жилищни сгради близо до Тел Авив, Израел, 14 юни 2025 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кметствата в Израел едва ли ще отворят врати до следващата седмица, но на площадчето в Бат Ям, близо до уцеления от балистична ракета блок в града, има импровизирано гише и пред него се вие дълга опашка. Хората чакат в жегата, криейки се под сянката на дърветата. 

Освен че уби 6 души и изпрати над 20 души в болница, ударната вълна от падналата иранска ракета изпочупи стъклата на почти всички къщи в диаметър минимум половин километър, отнесени са щорите и сенниците, а на някои места са сринати и балкони. Хората чакат да регистрират щетите пред застрахователите от общината, като мнозина водят и малките си деца. И тази седмица учебните занятия се провеждат дистанционно. 

Няколко са палатките, разпънати на площада с паметника в Бат Ям. Заради военното положение, стъкларските и други ремонтни работилници не работят, а е нужна спешна помощ. Набързо са сформирали "съседски групи за взаимопомощ". На площада е само координаторката, а сръчни мъже и жени (най-вече репатрианти от бившия Съветски съюз, свикнали да си помагат сами) запушват разбити тръби, оправят разпаднали се печки, настройват компютър, паднал на пода от взривната вълна, и други. Хлапета са дошли да търсят деца на тяхната възраст, за да ги поканят да изкарат деня в домовете им. Показват какви електронни игри имат. Жени пристигат с цели тави с ядене и питат къде са подслонени останалите без дом след взрива, за да им занесат топла храна. Те са в културни домове, спортни зали и други. 

На площада има и линейка, но тя не е за ранените. Те отдавна са в болниците или след превързване са ги изпратили у дома. Това е линейка за психологическа помощ. Дежурен е д-р Уриел Беламиз:

"Нашата помощ е не по-малко важна от физическата. Доведоха ни рано сутринта момиченце на около 7 години. Казаха, че е от блока с попадението и е онемяла. И на нас не отговаряше, докато му подадохме едно живо зайче. Животинката притихна в ръцете му и детето започна до го гали и утешава. Така я накарахме и с нас да сподели преживяното, когато сградата се е разтресла и започнала да се срива. Не можехме да му обясним, че през петдесетте години на миналия век, пристигналите от цял свят жители на възстановената държава са живеели на палатки или в бараки и е трябвало много бързо да бъдат построени селищата като Бат Ям или Холон, направо върху пясъците. Качеството на строежите е било компромисно, а и последвалата уж основна реставрация, се оказала само козметична. То е станало свидетел на последствията.

След подобно тежко събитие, като раняване или разрушаване на дома, е нормално човек да е стресиран. Това, което препоръчваме на хората, е да не бъдат през цялото време търсещи новини и ако все пак тревожността продължава, да потърсят психологическа помощ".

Един от най-видните архитекти на Израел е с български корени - Ицхак Липовецки. Той отговори на въпрос на БНР дали новите блокове биха издържали на преки попадения без подобни последици:

"Иранска ракета е пронизала небостъргач в северен Тел Авив. В него всяко семейство има защитена стая със стени от 30 см бетон. Спускат се и стоманени щори. Врата се залоства автоматично. На 34 етаж възрастно семейство се затваря в подобна стая и сядат да гледат телевизия. Чуват гръм и блокът се разтресъл, но помислили, че са улучили някои от околните сгради. Продължавали да бъдат в укритието си, докато алармата за дим не се включила. По телевизията разпознали своя блок и че е бил ударен. Обадили се на дъщеря си. Пръв пристигнал млад съсед с куче и почукал на вратата на скривалището им. Останалите стени били отнесени. Неговият апартамент си бил цял, както и на долните етажи.

В най-старите блокове скривалищата са в мазетата. Но те са и с прозорци, често използвани и като складове на сградата. В по-новите – са проектирани или защитени помещения на всеки етаж, или във всеки апартамент. Те бяха достатъчни за ракетите, изстрелвани от Хизбула и Хамас, та дори от хутите от Йемен. Ракетите от Иран са доста по-мощни и се препоръчва да се ползват обществените скривалища с дебелина на стените до метър или поне 60-70 см.  Непременно ще се стигне до нова концепция, която да направи по-надеждни стените на скривалищата".

Целия репортаж на Феня и Искра Декало в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЦИК предложи на президента да насрочи нови избори за общински съветници в Пазарджик

Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..

публикувано на 23.07.25 в 17:11

Парламент осъди с декларация руската агресия в Украйна

С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..

публикувано на 23.07.25 в 17:05

Съдът в Благоевград касира частично вота за общински съветници в Сандански

Административният съд в Благоевград касира частично изборите за общински съветници в Сандански. Това е второто оспорване на резултатите от местния вот през 2023 година. С решението си от днес Административният съд в Благоевград касира резултатите от частичните избори за Общински съвет, провели се на 23 февруари, но само по отношение на..

публикувано на 23.07.25 в 16:54

Започна изографисването на катедралния храм "Св. Висарион Смоленски" в Смолян

В Смолян започна изографисването на катедралния храм "Свети Висарион Смоленски". На място работи екипът на проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на катедра "Стенопис" към Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", който е и автор на проекта. Повече от 20 години след освещаването на катедралния храм започна неговото..

публикувано на 23.07.25 в 16:34

Започва проверка по случая със смъртта на бебето от Поморие

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. Три дни лекарите са се борили за живота..

публикувано на 23.07.25 в 16:34
снимката е илюстративна

Пожар и паднало дърво доведоха до забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик

Пожар и паднало дърво на релсите стана причина за забавяне на движението на влакове в района на Пазарджик. Движението към момента е възстановено, но композициите се движат с голямо закъснение, заявиха за БНР от БДЖ. На обед паднало дърво върху контактната мрежа е нанесло щети по нея, а малко след 14.00 часа движението в участъка..

публикувано на 23.07.25 в 16:02
Историческият музей в Белово

Историческият музей в Белово събра в книга историята на храма "Света Троица"

Историческият музей в Белово издаде книга за историята на църквата "Света Троица". Това е петата книга от поредицата "Беловският 20 век". Храмът е изграден преди 100 години с дарения от тогавашните беловци, като парите са събирани почти 22 години. В архива на църквата са съхранени много лични истории и богат снимков материал от семейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:01