България има нужда от проевропейски президент, но и такъв, който с действията си би показал, че няма да толерира корупционни практики, които през годините са се насложили.
Това мнение изказа пред БНР политологът и преподавател в СУ "Св. Кл. Охридски" доц. Даниел Смилов във връзка с кръглата маса на тема "Президентските избори - демократичната общност по пътя към победата", проведена по инициатива на ДСБ, като добави:
"Демократичната общност би трябвало да се стреми да излъчи такъв кандидат за президент. ... Тази общност трябва да държи пред очи двата приоритета - геополитическият и антикорупционният - и да не жертва единия за сметка на другия. Не може непрекъснато да се извиняваме с международното положение и да не виждаме проблемите вътре в страната".
По думите му ефектът от този форум е, че "поне основните партии, които са разположени център-дясно в политическото пространство и представляват демократичната общност в България, имат готовност да излъчат общ кандидат за президент":
"Всички разбират, че ако на президентските избори през 2026 г. се излезе с повече от една кандидатури, ще бъде много трудно да се стигне до балотаж. Засега тази политическа добра воля, която беше демонстрирана, е достатъчна, но над нея трябва да бъде надградено с други стъпки".
Необходимостта от единство в демократичната общност беше другият акцент в дискусията, подчерта политологът и уточни:
"Твърде много фрагментация и поляризация има в България. Излъчването на обща кандидатура има и такава цел - да гарантира единно представителство".
Според доц. Даниел Смилов президентът Румен Радев в момента калкулира кое е по-добре за него - дали да довърши мандата си, или да излезе предсрочно от "Дондуков" 2:
"Може би той обмисля да излезе от президентската институция дори преди края на 2025 година. Рискът за него е, ако няма предсрочни избори, защото ще излезе, че е изоставил едно доста голямо предимство, което има като действащ президент, за нещо, което може да се окаже имагинерно. Това са колебанията на Румен Радев".
Политологът коментира, че ако президентът излезе на терена на проруските партии, където големият играч е "Възраждане", може да се окаже, че някои от по-малките партии там - "Величие" и МЕЧ - ще отпаднат и може би гласовете за тях биха се пренасочили към друга по-голяма формация, но пак ще остане някакво деление между "Възраждане" и нова формация.
Интервюто на Людмила Железова с Даниел Смилов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
"Продължаваме промяната" ще внесе есента вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков срещу "ограбването на българския народ". Това обяви председателят на партията Асен Василев. Решението е взето на провелия се днес Национален съвет на ПП. От формацията ще предложат три теми на партньорите си от „Демократична България“:..
Година след първия си протест, от гражданската инициатива "Опълченци за София" излизат на нова демонстрация - този път срещу готвеното отваряне на движението по ремонтираната улица "Опълченска". В петък от Столичната община обявиха, че в началото на следващата седмица ще бъде пуснато движението в участъка между булевардите Сливница и Тодор..
Председателят на КЗП Мария Филипова заяви, че наблюденията в аптеките показват опити за неправилно превалутиране върху опаковките в момента. След 8 август, това ще бъде санкционирано като нарушение на закона. Комисията за защита на потребителите информира, че в резултат на масирани проверки в търговски обекти, аптеки, включително онлайн аптеки,..
30-процентно мито върху целия внос от Европейския съюз от 1-и август, обяви американският президент Доналд Тръмп. Същата ставка ще бъде прилагана и за продуктите идващи от намиращото се в съседство Мексико. Планираната завишена митническа ставка от 30% спрямо Европейският съюз и Мексико беше обявена, след като президентът Тръмп публикува..
Няма данни за физическа агресия спрямо родилката Антония Андонова по време на раждането на бебето ѝ в университетска болница "Майчин дом". Това показва проведената вътрешна проверка в лечебното заведение, съобщи доц. Сергей Славов, началник на Родилна зала в болницата. Лекари от дежурния тогава екип представиха информация за раждането, а..
Налагането на мита от 30 на сто от президента Тръмп върху износа от ЕС към Съединените щати ще прекъсне основни трансатлантически вериги за доставки в ущърб на бизнеса, потребителите и пациентите от двете страни - това се казва в изявление на председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен в отговор на обявеното решение от американския..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30 процента върху вноса от Европейския съюз от 1 август. Вносът от Мексико ще бъде обложен със същата ставка. По отношение на търговията с ЕС Тръмп написа в социалната си мрежа Трут Соушъл, че САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..
60 млади учители от цялата страна обсъждат до края на тази седмица в архитектурния резерват Арбанаси какво е да си преподавател на дигитално..