Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново изследване за насилието над деца. Какво показва?

| Репортаж
Снимка: nmd.bg /Национална мрежа за децата/
Чуй новината! Чуй новината:

75 процента от българите определят насилието между децата сред водещите обществени заплахи у нас. В същото време едва три процента от родителите търсят помощ от институции, когато детето им проявява агресия и само 1 на 10 подава сигнал, когато детето им е жертва на насилие. 
Националното проучване е на изследователска и консултантска компания ESTAT по поръчка на фондация "Лъчезар Цоцорков", като в него участват 1006 респонденти на възраст между 25 и 64 години, по равно - мъже и жени. Това е първата част на изследването. Предстоят още две анкети - за нагласите на децата по темата за насилието, както и нагласите на самите институции. Резултатите ще бъдат оповестени през септември, като целта е отделните звена във веригата да заработят в синхрон срещу проблема. 
59 процента от анкетираните родители споделят, че детето им е било жертва на насилие, а 63 процента признават, че детето им е проявявало насилие върху деца, възрастен или животно. Обществото има двоен стандарт - силно осъжда насилието сред децата и пълно мълчание, когато семейството е засегнато.    
Защо родителите мълчат в такива ситуации и не търсят специализирана помощ? Въпросът е към Мариета Гечева, програмен директор "Закрила на деца" към фондация "Лъчезар Цоцорков":

"Това е основната тенденция, която и изследването обхваща, а и хората това споделят за себе си, че когато тяхното дете е извършило някакъв акт на насилие или поведение, свързано с агресия към други деца, те мълчат в обществен план, но разговарят с детето си вкъщи. Когато ситуацията е такава, родителите се въздържат от предприемане на друг вид мерки. Никой не иска да каже и да признае, че неговото дете е извършило такова нещо, защото то вкъщи е едно, навън е друго. Първосигналната реакция е да отречем. След това започваме да се питаме - аз ли съм виновен, другите как ще гледат на мен. И реакцията всъщност е една реакция на отричане, търсене на друг виновен и в крайна сметка запечатване на тази ситуация вкъщи". 
Родителите, в частност и обществото, не се идентифицират като едно цяло и двете страни си задават въпроса: Кой е виновен?
Освен нагласите на родителите, фондация "Лъчезар Цоцорков" проучва и нагласите на самите деца и на институции, в чийто правомощия е противодействието срещу насилието.
Проучването отговаря на обществената нагласа срещу насилието, но целта е да се възпита необходимата емпатия по веригата родител - дете - институции, както и осъзнатост, че проблемът е общ.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Невена Петрова.
По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46