Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За целите на наказателното правораздаване никой не работи в тази държава"

Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели

Корупционният скандал с ПП ще се разраства, но в медиите и с политически нюанс, подчерта журналистът

| Интервю
Борис Митов
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Скандалът ще продължи да се разраства, но огромният проблем е, че това разрастване е само в медиите и с политически нюанс. Скандалът е криза за ПП, неглижира се наказателно-правният аспект.

Това мнение изрази пред БНР журналистът от "Свободна Европа" Борис Митов за корупционната афера, с която бяха обвързани ПП и Столичната община.

"Очевидно е, че наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели и разпръсване на внушения и твърдения в медиите, закрепени с неща, които могат да създават съмнения. За целите на наказателното правораздаване никой не работи в тази държава."

По думите му, чулите "онзи запис вероятно са стигнали до заключението, че има проблем заместник-кмет на столицата да обяснява с притаен глас как се отклоняват 6% за обществени поръчки".

Освен че сме в хипотезата на ДПС - едни хора да са ориентирани как да се държат правилно политически, като се държат с наказателни средства, може да се окаже, че има провокация към корупционно престъпление, отчита журналистът.

Според него Георги Тодоров звучи като човек, водещ разговора в посока заместник-кметът да уличи ръководството на партията, че стои зад цялата схема.

"За мен е нелепо, че заместник-кметът Барбутов не се усети в този разговор. Явно човекът няма опит с такива неща, но е достатъчно да си гледал няколко филма."

В коментар на двата, според него, варианта за това кой е направил записа, Митов описа първия като дело на службите, проникнали в телефона на Тодоров и използвали го за записване на разговора, "защото неговият глас се чува най-добре", но добави, че този вариант е отречен от прокуратурата. Остава другият вариант – Георги Тодоров сам да е направил записа, който "започва и приключва с натискане на копче и се чува търкане на плат, както все едно си слагаш телефона в джоба", обясни журналистът.

"Много прилича на нещо, което е подготвяно повече време, а не е реагирано по неотложност", смята Борис Митов.

Благодарение на това, че имаме запис, може да следим в реално време как някои от показанията по това дело са леко променени. Никой не отрича достоверността на записа. Георги Тодоров не отрича, че това е той. От негова страна имаме потвърждение, че записът не е манипулиран, отбеляза журналистът.

"В този запис ние чуваме Барбутов в началото да разказва схемата за отчисляване на 6% обратно от фирмата, печелила конкурс – 3% към партията, 3% към съответния районен кмет и неговия екип. Само че той на няколко пъти казваако искаш и не на всяка цена. (…) Това обаче не присъства в показанията на Георги Тодоров като свидетел. Той е разпитан след като излиза записът."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20% от паркоместата при жилищните блокове и кооперациите в Кюстендил ще бъдат платени

Подготвя се изменение на досегашната Общинска наредба, според което 20% от паркоместата пред блоковете и коопeрациите в Кюстендил ще бъдат с платен абонамент, каза градоначалникът инж. Огнян Атанасов. Идеята е така да се реши сериозният проблем с паркоместата в града, както и да има приходи за общинската хазна. Очертаването на паркоместата..

публикувано на 30.06.25 в 19:44

От СО са поискали да бъде отстранен палатковия лагер на "Възраждане" срещу еврото

От Столичната община са поискали да бъдат отстранени палатките пред сградата на президентската администрация, които бяха разпънати там на протеста на "Възраждане" срещу еврото. От общината заявиха, че не е издавано разрешение за палатков лагер. Мира Миркова - общински съветник от "Възраждане" в Кюстендил, каза, че в късния следобед полицаи са..

публикувано на 30.06.25 в 19:33

От 1 до 6 юли всички микрорайони на столичния ж.к. "Люлин" остават без топла вода

"Топлофикация София" предупреди, че от утре - 1 юли, до неделя, 6 юли, всички микрорайони на ж.к. "Люлин" ще останат  без топла вода. От дружеството обясняват, че трябва да се извърши годишен планов ремонт по топлопреносната мрежа.

публикувано на 30.06.25 в 19:22
Сантос Сердан пристига, за да даде показания пред съдия по време на разследване за корупция, пред Върховния съд в Мадрид, Испания, 30 юни 2025 г.

Бивш депутат и секретар на управляващата партия в Испания в ареста след разследване за корупция

Бившият депутат и организационен секретар на управляващата партия в Испания е арестуван. Сантос Сердан е разследван за корупция и търговия с влияние. Обвинения в корупция по върховете на управляващата партия в Испания При първото си явяване пред съдия Леополдо Пуенте, който ръководи делото, Сантос Сердан отговаряше само на въпросите на адвоката..

публикувано на 30.06.25 в 19:06

Мариан Бачев: Театри в България няма да се закриват

Бюст-паметник на поета Христо Фотев беше тържествено открит днес в Двора на кирилицата в Плиска. Паметникът е дарение от ЗОНТА клуб – Бургас, в знак на признателност към поетичното и духовно наследство на Христо Фотев. Скулптор е Георги Андонов. На церемонията присъства министърът на културата Мариан Бачев. Поетът Христо Стоянов - личен..

публикувано на 30.06.25 в 19:01

Конгресът на САЩ ще гласува закон за вторични санкции срещу купувачите на петрол от Русия

Американският Конгрес ще гласува през юли закон за вторични санкции срещу купувачите на петрол и други енергийни суровини от Русия. Те предвиждат 500-процентни мита за всички държави, които по този начин допринасят за финансирането на руската война срещу Украйна. Авторът на законопроекта - сенаторът републиканец Линдзи Греъм, съобщи в интервю..

публикувано на 30.06.25 в 18:51

Над 2,6 млрд. лв. е бюджетният дефицит към края на май

Над 2,6 милиарда лева е бюджетният дефицит към края на май, става ясно от данните на Министерството на финансите (МФ). От МФ допълват, че постъпленията в хазната бележат ръст от 11,5 на сто спрямо първите пет месеца на миналата година, като основен принос за това имат данъчните постъпления. Разходите обаче растат с 16,4 на сто, като в тях не е..

публикувано на 30.06.25 в 18:35