Не мисля, че скандалът за корупция в ПП ще е смъртоносен. Няма да донесе позитиви в краткосрочен план, това е криза. Дотук правят правилните стъпки за преодоляването, но това няма да стане в кратък срок.
Така политологът доц. Даниел Смилов коментира пред БНР оставката на Кирил Петков.
Според него ПП са предприели непропорционални мерки, "направиха повече, отколкото изглеждаше необходимо".
"На ниво зам.-кмет на Столична община, не би изисквало оставка на ниво председател на партия, а останалото ръководство се подлага на преизбиране през септември. Идеята е да се покаже, че ПП е партия, която сериозно се бори срещу корупцията. Другото в съзнанието на партията е, че искат да въведат стандарт в българската политика - когато има съмнения за корупция, да подават оставки", коментира той.
На въпроса - става ли ДБ по-силен в коалицията с ПП, доц. Смилов каза:
"В сегашната ситуация и двете формации добре разбират, че са заедно в една лодка и надпреварата между тях трябва да е в разумни граници и най-слабият и грешен ход ще е развалянето на коалицията. Вероятно целта на скандала е да се внесе раздор между тях, но мисля, че това няма да се случи".
За предложението на Бойко Борисов за общ евроатлантически кандидат-президент на демократичната общност политологът смята, че това не е реално желание, а по-скоро спиране на процеса.
"Полските избори показаха, че когато се съберат срещу проевропейски кандидат – от една страна националисти и протестен вот, е трудно да се избере кандидат на партия, която е проевропейска, с профил като на ГЕРБ. ГЕРБ са в състояние да мобилизират срещу себе си националистическия вот и антикорупционния. Затова ГЕРБ могат да подкрепят проевропейски кандидат, който не произлиза от тях", предупреди доц. Смилов.
Той смята, че няма предпоставки до края на годината да има парламентарни избори, но това може да стане, ако Пеевски реши.
И е категоричен, че вотът на недоверие на "Възраждане" срещу правителството няма да мине.
"Единственият вариант да падне управлението е, ако Пеевски реши, че му е по-изгодно да отиде на избори и да клати управлението. Но мисля, че сега не сме в този момент", допълни политологът.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Венецуелският президент Николас Мадуро заяви, че е готов да проведе разговор "на четири очи" с американския си колега Доналд Тръмп, предаде Франс прес. Мадуро направи това изявление, след като Тръмп каза, че е готов да се срещне с венецуелския лидер, въпреки че САЩ разположиха флот от военни кораби в Карибско море, като част от операцията си срещу..
Трима военнослужещи ще получат Почетния знак на президента за принос към националната сигурност. Държавният глава Румен Радев ще връчи отличията на церемония на "Дондуков“ 2 по повод бойния празник на Сухопътните войски. На 19 ноември се навършват 147 години от създаването на Сухопътните войски. Днес на церемония в Президентството ще бъдат..
В италианския град Матера днес и утре ще се проведе четвъртият международен туристически панаир, посветен на италианския произход. Целта е да се "използва чувството за принадлежност към италианския корен на италианските общности в чужбина, за да може италианските потомци да опознаят семейната си история и да задълбочат знанията си за културата..
Във Великобритания препродажбата на билети за събития на живо с цел печалба ще бъде забранена от правителството. Очаква се министрите да обявят плана в опит да се справят с прекупвачите и сайтовете за препродажба, които предлагат билети на няколко пъти по-висока от номиналната им стойност. Ограничаването на прекупвачите на билети беше едно от..
Испания започва подготовка за увеличаване на скоростта на високоскоростните влакове до 350 км/ч. Първата модернизация ще се реализира по линията Мадрид – Барселона. Целта е след обновяването времето за пътуване между двата най-големи града в Испания да се съкрати от сегашните 2 часа и 48 минути до под 2 часа. Министърът на транспорта Оскар Пуенте..
Върховният съвет на отбраната на Италия потвърди пълната подкрепа за Украйна и да даде път на 12-ия указ за военна помощ. На заседанието в президентския палат "Куиринал" участваха държавният глава Серджо Матарела, премиерът Джорджа Мелони, министрите Таяни, Кросето, Пиантедози, Джорджети и Урсо и началникът на отбраната - генерал Лучано..
Британският министър на вътрешните работи Шабана Махмуд защити мащабните промени в системата за убежище на Обединеното кралство, заявявайки пред депутатите, че настоящата ситуация е „извън контрол и несправедлива“. Говорейки в Камарата на общините, Шабана Махмуд каза: „Ако не успеем да се справим с тази криза, ще повлечем повече хора по път, който..
Очаква ни много, много тежка 2026 г. от икономическа гледна точка, много тежка година, защото с този ръст на заеми – над 20 млрд. лв., ще надскочим..
При превалутирането на българските левове в евро в пощите ще се проверяват документите за самоличност , като ще се прави тяхно копие и ще се извършва..