Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Срещата на върха на НАТО все пак беше успешна, защото не беше катастрофална, отчита анализаторът

Якоб Киркегор за 500% мита: Част от димната завеса, не звучи правдоподобно

Тръмп и администрацията му използват антируска и проукраинска реторика, но действията им са в точно обратната посока, смята той

| Интервю
Снимка: БТА

Още преди разочаровалия го телефонен разговор с Владимир Путин завчера, както и преди да замрази доставките за Киев на оръжия и боеприпаси, беше съобщено, че Доналд Тръмп е дал зелена светлина идната седмица американският Конгрес да придвижи към приемане законопроекта на сенатора републиканец Линдзи Греъм, когото Кремъл нарече "закоравял русофоб", за вторични санкции срещу купувачите на петрол и други енергийни суровини от Русия.

Той предвижда Тръмп да бъде овластен да наложи 500% мита върху стоките, които внасят в Съединените щати. Изключения ще се правят за онези, които все пак помагат и на Украйна.

"Не намирам подобно предложение за правдоподобно, защото де факто говорим за Китай и Индия. Много ми е трудно да повярвам, че администрацията на Тръмп, след като току-що е сключила сравнително крехък търговски мир или прекратяване на огъня на търговския фронт с Китай, след това би ескалирала с нещо толкова драматично, като 500% мита върху китайския износ за Съединените щати", коментира в интервю за БНР Якоб Киркегор от института "Брюгел".

По думите му, ситуацията е донякъде подобна с Индия, която е една от страните, които в момента се стремят към рамково търговско споразумение със Съединените щати преди крайния срок 9 юли. Според Киркегор не е правдоподобно Вашингтон внезапно, скоро след като бъде постигнато такова споразумение или не, да започне да налага много високи мита върху индийския износ за Съединените щати.

Т.е. имаме поредната "голяма, красива" заявка на Тръмп, ако ми позволите не без ирония да вляза в неговия стил, но никога няма да се стигне до действие?  

"Според мен всичко това е политическа манипулация в характерната за Тръмп реторика, но с много малко действия. Много пъти станахме свидетели как администрацията му е в състояние да контролира напълно законодателния дневен ред в Конгреса. Така че, идеята, че Конгресът би направил нещо без изричното одобрение на администрацията на Тръмп, е мит. Те няма да го направят. Това със сигурност включва и сенатор Линдзи Греъм.

Това е част от димната завеса, която администрацията на Тръмп спуска, за да скрие факта, че не прави нищо, за да увеличи икономическия натиск върху Русия. Всъщност прави точно обратното. Наскоро отмени някои санкции, свързани с търговията с уран с важни руски финансови институции. Очевидно само преди няколко дни видяхме потенциалното замразяване на някои от военните доставки за Украйна.

За съжаление, нищо не подсказва, че въвеждането на 500 % ще се случи. Следователно, трябва да заключим, че Доналд Тръмп и някои от неговите приближени просто използват антируска и проукраинска реторика, но действията им са в точно обратната посока."  

Какво трябва да направи Европа?  

"Няколко неща. Това, което Европа може и трябва да направи в момента, е значително по-бързо да премахне целия внос на изкопаеми горива от Русия. Предложението на Европейската комисия е това постепенно да стане до 2027 година. Бих искал това да се случи по-рано, но в същото време 2027 г. не е неразумен срок. Всъщност е доста амбициозно, като се имат предвид опасенията на Европейския съюз относно енергийните доставки.

Но по-важното по отношение на петрола е Европа незабавно да започне да прилага изискването за пълно докладване за всички руски флотилии от танкери, плаващи през Балтийско море. Германското правителство вече затегна мерките, както направиха и някои от балтийските страни. Очевидно е, че този ход трябва да бъде предприет от всички държави с икономическа зона на Балтийско море, особено Дания, където очевидно всички руски танкери от сенчестия флот трябва да преминат.

Ако се установи, че тези танкери нямат адекватни застрахователни документи, те трябва да бъдат спрени и конфискувани. Това означава, че трябва да им откажем достъп до нашите териториални води. Също обаче трябва да сме наясно, че това би рискувало потенциална пряка конфронтация с руските военни, защото бойните им кораби биха започнали да ескортират тези танкери. Въпреки това смятам, че трябва да го направим, защото така Европа би могла незабавно значително да намали способността на Русия да изнася петрол."

На 9 юли - т.е. следващата сряда, изтича срокът за постигане на споразумение, за да не бъдат наложени огромни мита на Европа. Появи се идеята да се приемат 10-процентни мита, но да има изключения за определени чувствителни стоки.  

"Аз лично съм много скептичен, че Европа може да постигне сделка само за 10%. Тръмп беше много ясен, че иска по-високи ставки. Това стана ясно и от преговорите му с други страни, особено с Япония, Южна Корея, дори Канада, където автомобилните мита са поне 25%. Той не се е отказал от това дори в разговори със съюзническите държави. Не мисля, че ще направи изключение за Европейския съюз. Иначе е очевидно, че за страни като Германия и другите големи индустриални износители към Съединените щати 10% е много по-добре от 25%.

Това не би било катастрофално. Не е чудесно, но не е и ужасно. Но просто не мисля, че подобна оферта изобщо би стигнала до масата за преговори. Това, което администрацията на Тръмп иска, е много по-високи мита. Брюксел няма да постигне сделка, каквато направи Лондон. Обединеното кралство се споразумя за 10% с някои изключения в определени сектори. Няма начин Тръмп да е готов да даде на Европейския съюз квота за внос на автомобили, която на практика покрива целия европейски износ за Съединените щати в тази индустрия.

Ако погледнете сделката, която Тръмп обяви с Виетнам, това са допълнителни 20%, вероятно в допълнение към вече съществуващите американски мита. В крайна сметка това е много, много голямо увеличение. Междувременно Виетнам сведе всичките си мита за американски внос до нула. Това е изключително небалансирана сделка."

Да разбирам ли, че вървим към взаимна размяна на по-високи мита между Вашингтон и Брюксел?  

"Вероятността Европейският съюз да отговори на американските мита е много голяма. Това са две икономики с приблизително еднакъв размер, които търгуват много помежду си. Напълно очевидно е, че е малко вероятно едната от тези страни, в случая Съединените щати, да увеличи митата си, а другата - да не го направи. Американските и европейските мита ще се повишат едновременно и вероятно ще се понижат едновременно. Няма да има много небалансирана сделка, която видяхме с Обединеното кралство и наскоро с Виетнам.

В Брюксел се говори за огромен търговски съюз, в който Съединените щати да не бъдат поканениПредложението на Урсула фон дер Лайен за по-тесни отношения между Европейския съюз и 11-те страни от Всеобхватно и прогресивно споразумение за транстихоокеанско партньорство, както и Обединеното кралство, е начин за повишаване на търговията между онези държави в световната икономика, които все още изглежда искат да играят по правилата. Това не включва Съединените щати, но не включва и Китай. Така че това са основно всички трети страни по света и мисля, че е много смислен подход.

Европейският съюз вече се стреми към споразумения за свободна търговия или актуализиране на съществуващите с много от тези страни. Например с Канада, което е очевидно, защото Европейският съюз току-що сключи споразумение с Меркосур. Могат да се постигнат търговски сделки с Индия, Индонезия и актуализирани споразумения с Южна Корея и Япония."

Рязка икономическа конфронтация със Съединените щати, каквато би било например налагането на ответни мита, не поставя ли под опасност военната помощ на Вашингтон?  

"Да, съгласен съм с това. Абсолютно. Всъщност мисля, че това е една от причините, поради които все още не сме стигнали до търговска война. Но бих казал също, че срещата на върха на НАТО все пак беше успешна, просто защото не беше катастрофална (каквито очаквания имаше). Това намалява риска търговското противопоставяне да бъде разпростряно и върху международните проблеми със сигурността. Имаме по-малко да губим, когато говорим за отбранителната подкрепа на Съединените щати.

И очевидно, ако администрацията на Тръмп вече ще прекрати доставките на оръжие за Украйна, какво имаме да губим дори там? Разбира се, все още сме зависими, но много по-малко, отколкото преди няколко години в ранните етапи на войната на Русия срещу Украйна. Това прави по-вероятно да започне търговска война."

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Френският президент Еманюел Макрон в Лондон.

Реч на френския президент пред двете камари на британския парламент

Френският президент Еманюел Макрон, който се намира на държавно посещение в Обединеното кралство направи обръщение към депутатите в двета камари на британския парламент. В нея той засегна пет ключови теми: Брекзит, миграцията, Украйна и сигурността, зависимостта от САЩ и Китай и ситуацията в ивицата Газа.   Девет години след референдума за Брекзит,..

публикувано на 09.07.25 в 01:04

Гасенето на пожарите край Арбанаси продължава и през нощта

Противопожарните екипи ще продължат и през нощта да гасят пожарите край Арбанаси и местността „Гарга Баир“ до Велико Търново, а тежките машини ще правят просеки, за да се ограничи разпространението на огъня. В гасенето се включиха два военни хеликоптера. Активирана беше системата за предупреждение на населението „БГ Алърт“.   16 екипа с 45..

публикувано на 09.07.25 в 00:17
Снимката е илюстративна

Пожар пламна в горски масиви между Рудозем и Мадан

Пожар пламна в горски масиви между Рудозем и Мадан, близо до махала Руслан. Огънят е обхванал смесена гора. На място са огнеборци с четири противопожарни автомобила, 15 служители на Горското стопанство и доброволния отряд на Рудозем, който обслужва района с дрон. Още не е ясно точно колко е засегнатата площ. Основната задача на екипите..

публикувано на 08.07.25 в 21:38

Пожарите край Арбанаси се разрастват

Пожарите край Арбанаси се разрастват. В гасенето се включиха два военни хеликоптера и противопожарни автомобили и екипи от половин Северна България. Кметът на Велико Търново Даниел Панов активира системата "БГ Алърт" (BG-ALERT) с предупреждение за населението да избягва придвижване към Арбанаси, местността "Гарга баир" и хижа "Божур"...

публикувано на 08.07.25 в 21:28
Доналд Тръмп

Тръмп: Това, че Путин се държи "любезно", не означава нищо

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп насочи гнева си към Путин по време на среща с представители на кабинета в Белия дом тази вечер. Тръмп разкри във вторник, че руският му колега Владимир Путин често може да бъде "много любезен", но отбеляза, че това "не означава нищо" по отношение на разрешаването на конфликта в Украйна...

публикувано на 08.07.25 в 20:41
Снимката е илюстративна

Пожарът край Белово е напълно овладян

Пожарът в горския фонд край Белово е напълно овладян. Овъглени са 10 декара иглолистна гора. В момента се потушават отделни огнища. В гасенето се включиха пожарникари, горски служители и доброволци от Белово, Велинград и Батак, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "На този етап няма основание за притеснение..

публикувано на 08.07.25 в 20:41

Съдът в Разград постанови мярка "домашен арест" за шофьора, причинил катастрофа с трима загинали

Окръжният съд в Разград постанови мярка за неотклонение "домашен арест" за 19-годишния шофьор, причинил катастрофата, при която преди дни загинаха трима души пред заведение в града, предаде БТА. Това съобщи заместник-окръжният прокурор Радослав Батанов. Той тепърва ще преценява дали да атакува съдебното определение, мотивирано с младата..

публикувано на 08.07.25 в 20:31