Двама високопоставени свещеници са арестувани по обвинения съответно в заговор и в подстрекаване към преврат. Премиерът Никол Пашинян твърди, че в схемата пръст има и Русия. Единият от арестуваните е Баграт Галстанян, който миналата година беше лидер на протестите срещу Пашинян заради връщането на Азербайджан на 4 безлюдни погранични села със землища на общо 6 квадратни километра. Галстанян е обвинен, че е организирал повече от 1000 бивши войници и полицаи да блокират пътища, да подклаждат вълна от насилие и да блокират достъпа до интернет, за да вземе той властта.
Оправдани ли са или са пресилени обвиненията срещу църквата, че иска да сваля правителството? Темата коментира Ричард Гирагосян - директор на ереванския Център за регионални изследвания.
"Отговорът е: И двете. Оправдани са по отношение на намеренията да бъде свалено правителството на Армения. Но в същото време има и известно преувеличение - заради несправедливо обвързване на църквата с разкритата група конспиратори, които дори са трупали оръжия за целта. Не смятам, че въпросните свещеници, а и църквата като цяло са пряко замесени.
Но в по-широк контекст продължаващото навлизане на църквата в политиката е съпътствано и от ареста на милиардера с руско и арменско гражданство Самвел Карапетян. Този арест е част от усилията на правителството да попречи на руска намеса в парламентарните избори, които ще се проведат идния юни."
Основателни ли са критиките, които си навлича Пашинян от някои среди на Запад, че се държи като типичен за бившите съветски републики тиранин, който репресира всички инакомислещи? Като Лукашенко в Беларус, "Грузинска мечта" и т.н.
"За щастие, в Армения има повече законност. Настоящите управляващи спечелиха, и то два пъти, свободни и честни избори. На последните успяха въпреки, че бяха загубили война предходната година. Но критиките към премиера са нещо нормално, а и са заслужени, предвид доста импулсивния му стил на управление. Каквото и да било сравнение с Азербайджан, Беларус и т.н. е неуместно. Арменците определено нямат носталгия към отминалите вече авторитарни времена."
Доколко основателни са съмненията на премиера, че църквата е част от подкрепян от Русия план за преврат? Може ли въобще да става дума за някаква нейна обвързаност с Москва?
"Църквата от една страна е една от институциите с най-голямо доверие в Армения. Има висок статут в обществото. Но наистина сгреши с намесата си в политиката, защото това накърнява престижа й.
От друга страна обаче бидейки апостолическа, арменската църква не е толкова уязвима от руска намеса, колкото - да речем - православната църква в Грузия, и не би била ефективен инструмент за Москва да оказва влияние в Армения. Освен това, конфликтът й с правителството не е политически, а по-скоро е персонален сблъсък между премиера и върховния патриарх. В този смисъл очакванията са, че вместо дълготрайна криза ще има деескалация."
Има ли въобще Русия с какво да се намеси в политическия живот на Армения и да го насочи в удобна за нея посока?
"За разлика от други държави около нас, за Армения отговорът е категорично не. Русия по принцип е твърде заета с проваленото си нахлуване в Украйна - затънала е в тази война. Но и няма нито един арменски политик или партия, които да копнеят да обслужват интересите на Москва. Руското влияние в Армения е повече икономическо, отколкото политическо. Освен това едва ли ще успее да постигне каквото и да било, предвид предателството с Нагорни Карабах, когато арменците откриха, че на помощ от руснаците не може да се разчита."
Както споменахте, Пашинян успя да задържи властта след изборите през юни 2021-а, въпреки поражението във втората война за Карабах. Спечели убедително вота с близо 54%. Какви са шансовете му сега?
"С известен риск ще прогнозирам, че сега традиционните опозиционни партии ще се представят дори по-слабо от тогава. До голяма степен това се дължи на факта, че така и не представят сериозна алтернативна стратегия и платформа. Затова Пашинян няма сериозна конкуренция и е доста вероятно отново да бъде преизбран."
Колко рисковани са политическите му залози - стабилизиране на отношенията с Азербайджан и нормализиране на тези с Турция? Това са най-чувствителните политически въпроси за арменците.
"Следването на всяка от тези две дипломатически писти се основава на реалистичното разбиране, че нямаме друг избор. Няма разумна алтернатива за една следвоенна външна политика. Това, което се опитва да направи Пашинян, както се видя и от двустранната му среща с президента на Турция преди две седмици, е да раздели турския и азербайджанския въпрос. Целта, разбира се, е нормализацията с Турция вече да не е заложник на максималистката политика на съюзника й Азербайджан. В това начинание Армения има огромното предимство, че след като надмогна екзистенциалните заплахи, вече е политически стабилна и перспективите й са положителни."
Посещение на арменския премиер при турския президент за двустранна среща несъмнено е историческо събитие. Нищо историческо обаче не излезе от него. Съгласен ли сте?
"Съгласен съм с вас за първото. Значимостта на посещението е безспорна. Срещата беше двустранна, а не както досега в други формати или в кулоарите на дипломатически форуми. Много е важно, че Турция реши да задвижи процеса без участието на Азербайджан. Важността се подчертава и от скоростната визита на азербайджанския президент при Ердоган предния ден. В Баку явно са притеснени.
Иначе не смятам, че имаше основания да се очаква нещо голямо от този конкретен разговор. Не изходът от него, а самият разговор беше важен сам по себе си като първа стъпка към нормализация на отношенията с Турция, и то в динамично променящия се регион около нас."
А и би било наивно да се очаква някаква бомбастична новина още в началото на един продължителен и нелесен процес?
"Не бива да се забравя, че по принцип очакванията в началото не бяха нито за лекота, нито за бързина в нормализацията. А вижте вече колко напреднахме! Общата ни граница вече беше отваряна два пъти. Последния път беше за 10 последователни дни - за да може Армения да изпрати хуманитарна помощ за Северна Сирия. Ясно е, че границата може и без отлагане да бъде отворена за постоянно."
Азербайджан се съгласи на мирно споразумение с Армения. Поставя обаче допълнителни условия. Дали Баку искрено желае документиран мир?
"За съжаление, според мен, азербайджанското правителство смята, че му е от полза да поддържа жив конфликта и да демонизира арменците. Предвид характера на управляващата династия в Баку, мисля, че не искат мир, а тлеещо противопоставяне без реална война. Затова са и максималистките им искания."
Едно от тях е за промяна в конституцията на Армения. Мотивът е да няма в бъдеще претенции на Ереван към Нагорни Карабах. Премиерът Пашинян дава знаци, че е склонен на референдум след две години...
"В новата следвоенна реалност Армения беше принудена с болка да приеме, че това за нея е момент на слабост. И че се налага да направи някои отстъпки на Азербайджан. Максималистките позиции насреща не са изненадващи. Но Ереван се съгласява на компромиси. Промяна на конституцията е дълъг процес и не може да стане от днес за утре. Необходимият по закон референдум би могъл да се проведе и заедно с изборите догодина. Но стои въпросът дали - дори при положителен резултат - това ще е достатъчно за Азербайджан."
Отношенията на Азербайджан с Русия крайно се обтегнаха тази седмица. Заради смъртта на двама азери в Екатеринбург по време на акция на руските органи на реда. В Баку обвиниха Москва в преднамерено и жестоко убийство на двамата и опит да заличи следите. В отговор в Азербайджан бяха арестувани двама руски журналисти от "Спутник" и им бяха повдигнати обвинения за нелегално предприемачество и пране на пари. Предстои да излезе докладът на азербайджанските власти за катастрофиралия миналия декември след обстрел от руската ПВО пътнически самолет. Пред разрив ли са отношенията на Русия с Азербайджан?
"Русия според мен ще си има проблеми не само с Азербайджан. Тя проявява слабост не само с войната си срещу Украйна, но и със загубата на влияние и престиж в Сирия, в Иран, Централна Азия. Най-изненадващият аспект на тази слабост е проявената некомпетентност на бойното поле. Това позволява на страните от т.нар. й "близко зарубежие" да не се страхуват вече толкова от твърдата сила на Русия. Тя естествено ще се опита да си възстанови загубеното влияние, но едва ли ще отбележи голям успех в това начинание."
Турските власти задържаха днес още трима кметове от основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) в рамките на продължаващо вече няколко месеца разследване за корупция, съобщиха турските медии. Тази сутрин на разсъмване са били арестувани кметовете на южния град Адана и на Адъяман - Зейдан Каралар и Абдуррахман Тутдере...
Продължава издирването на повече от 20 момичета от летен лагер, които са в неизвестност след катастрофалните наводнения в американския щат Тексас. Те отнеха живота на най-малко 24 души, а президентът Доналд Тръмп ги окачестви като "шокиращи". Най-малко 24 души са загинали при катастрофалните наводнения в американския щат Тексас. Поне 20..
Мъж е припаднал на Черни връх на Витоша. С помощта на медицинският хеликоптер му е оказана спешна помощ е бил откаран до столично лечебно заведение. Сигналът за инцидента е бил подаден от турист. Пострадалия, който е на 33 години е бил с диабетна криза. В момента е в стабилно състояние и по информация на БТА е настанен в болница..
На остров Евия продължава борбата с огнената стихия. Извършва се евакуация на туристи. На островите и на Халкидики недостигът на вода се увеличава. И днес рискът от пожари е много висок в цялата страна, съобщава Гражданска защита. Най-трудният пожар е на остров Евия, където огънят достигна до къщи и вили. Вятърът раздели огнения обръч на..
Като в приказките три дни продължиха празненствата за определяната за сватба на века - тази на милиардера Джеф Безос и избраницата му Лорън Санчес, вече Безос. Двойката се врече във Венеция, на остров Сан Джорджо, където се намира монументален комплекс, проектиран от архитекта от 16-ти век Андреа Паладио, и който разполага с емблематична камбанария,..
Ръководството на Многопрофилната болница в Пазарджик изрази своята благодарност към д-р Димитър Бакалов, който е спасил два човешки живота на плажа в Поморие. Бакалов работи именно в пазарджишката болница, а спасените от него мъж и жена са в добро състояние. Само в рамките на минути, д-р Димитър Бакалов, заместник - завеждащ Спешната помощ в..
Установени са участниците в инцидента със сбиване в центъра на София от преди ден. Това съобщи директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов. Той уточни, че не може да се твърди със сигурност, че става дума за така наречените "локали". "Незабавно сме се самосезирали в Столична дирекция, тъй като нямаме официално подаден сигнал, нито от..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..