Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

| Репортаж
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите. Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко подобрение по български език и литература и рекорден брой ученици с максимален резултат по математика. 
В края на месец юни близо 56 000 ученици се явиха на матура по български език и литература, както и по математика.
"Определено ми се стори малко по-сложна от миналите години, но иначе по математика мина доста добре" - каза една от явилите се е Лилия Дамгалиева, ученичка от Националната природоматематическа гимназия в София.
Лилия споделя, че не е очаквала да им се падне тема, по която да напишат аргументиран текст, по произведение, което се изучава в 6-и клас.     
Въпрос №16 от матурата по литература предизвика объркване сред седмокласниците, защото учениците трябваше да изберат два верни документа от предложените в задачата, които съдържат информация, че в училище не се използват мобилни телефони. Въпросът предизвика спор, тъй като терминът "документ“ е възприет от някои учители и родители като неконкретен или подвеждащ. Според представители на министерството във въпроса няма нищо смущаващо и стимулира функционалната грамотност на учениците.
Лилия Дамгалиева иска да продължи обучението си в НПМГ. През годините има множество медали от състезания по математика, постигнала е максимален резултат на матурата по математика и малко над 10 точки я делят от максимален резултат по български. Това обаче не е гаранция, че ще бъде приета. Оценката от двата изпита е балообразуваща при кандидатстването, а резултатите са окончателни и не могат да се поправят. Това прави залогът много висок и повишава нивата на стрес сред учениците.
"Както всяко едно нещо в живота ни, така и този изпит със сигурност има елементи, които трябва да подобрим", коментира Петя Петрова, директор на Дирекция "Оценяване в предучилищното и училищното образование“ към Института за образованието. Това е основният орган, отговорен за организацията, провеждането и анализа на Националното външно оценяване (НВО) след 7-и клас.
Петя Петрова казва, че промените в Закона за училищното и предучилищно образование, които се предлагат от Министерството на образованието, в частта, свързана с оценяването на учениците, целят да направят оценяването по-комплексно и ориентирано към развитие на компетентности.
Люба Йорданова от "Заедно в час“ смята, че предложенията за реформа в системата за оценяване няма да променят нищо по същество, ако не се въведат промени в подготовката на учителите, за да прилагат новите принципи за оценка на учениците.

Изпълнителният директор на Института за изследване на образованието Асенка Христова е привърженик на промяната на модела на оценяване и намира за важно, че ще се оценяват ключови компетентности.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Виктория Тодорова.
По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27
Росен Белишки

Росен Белишки, МВР: Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби

Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти .  В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..

публикувано на 22.07.25 в 11:57
Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди "Медиапул" за клевети към съдия Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..

публикувано на 22.07.25 в 11:18
Жана Величкова

Жана Величкова: Депозитните системи за пластмасови бутилки са ефективни

" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..

публикувано на 22.07.25 в 10:05
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50