Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

| Репортаж
Снимка: БГНЕС

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението на автобус 50 Х, който превозва пътници до там. Официалната приемно-предавателна среща не се случи миналата седмица и беше насрочена за днес в 11.00 часа.
"Ние ще изготвим абсолютно всички документи, свързани с предаването на парк "Врана" на държавата, а те обещаха да ни ги върнат подписани и уточнени, така че оттук нататък пак собственик на парк "Врана" ще бъде държавата и тук искам да подчертая, че всъщност окончателното решение за влизане в сила на това, че държавата е собственик на парк "Врана" е взето на 11 юли 2023 година". Това коментира пред БНР заместник-кметът по екология на Столична община Надежда Бобчева:

"Всъщност това са две години, които са много повече от какъвто и да е разумен срок собственикът да си влезе във владение, а за тези две години дори не е издаден нов акт за държавна собственост, който да удостовери, че самата държава е собственик, но предвид желанието, което беше вече и заявено, ние сме се договорили вече, че ще предадем поетапно целия парк и свързаната с това поддръжка, която струва около 600 000 лева годишно, а генерираните приходи от вход са около 150 000 лева"

"Няма как институция в рамките на един час да създаде тази работна група, да се издаде заповед и да бъде предаден имотът, който е 950 декара", обясни пред БНР Стефан Арсов, областен управител на област София-град:

 "Очевидно от последните няколко месеца, да не кажа една-две години, паркът се намира в това състояние, защото Столична община не е влязла в правилните си функции, тоест дърветата, които са изсъхнали са по времето на мандата на Терзиев. Последните няколко години изцяло се забелязва абдикация в стопанисването, а в същото време Столична община събира и такси от стопанисването на конкретния имот. Това, което трябва да стане, е встъпване във владение на държавата, да влезе в своите функции. Веднага започваме работа по обезопасяването на опасните дървета, които са всъщност пред самото Цариградско шосе. Много странно е, че са си взели абсолютно всичко - столовете, кошчетата, пейките, спрян е токът". 

Преди две седмици кметът Васил Терзиев постави ултиматум на областната управа на София да уточни юридически със Столичната община стопанисването на парк "Врана“, тъй като паркът е държавна собственост. 

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Евелина Стоянова.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46