Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна и Русия отново се атакуват с дронове преди срещата на Зеленски с Тръмп в Белия дом

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Киев и Москва продължиха да се атакува взаимно с дронове, ден преди украинският президент Володимир Зеленски да пристигне в Съединените щати за разговори с президента Доналд Тръмп за прекратяване на тригодишна война с Русия, съобщава Франс прес.

Боевете продължават да бушуват по време на поредица от дипломатически ходове за прекратяване на инвазията на Москва в Украйна.

Военновъздушните сили на Киев заявиха, че Русия е атакувала тази нощ Украйна с 60 ирански дрона "Шахед" и други, както и с ракета "Искандер".

Губернаторът на обсадената източна Донецка област Вадим Филашкин заяви, че руски атаки са убили петима души в района в събота.

Руското министерство на отбраната пък твърди, че руските въоръжени сили са прехванали 300 дрона, изстреляни от Украйна, като са нанесли и удари по складове за украински балистични ракети "Сапсан", предаде агенция Интерфакс, цитиран от Ройтерс. Федералната служба за сигурност (ФСБ) пък обяви, че е предотвратен дронов удар срещу атомна електроцентрала в Смоленск, близо до руската граница с Беларус.

Руските сили са атакували украинския град Харков, съобщиха в "Телеграм" от областната военна администрация. Към момента няма информация за жертви.

Зеленски трябва да бъде във Вашингтон в понеделник, три дни след като Тръмп прие руския лидер Владимир Путин в Аляска за разговори. 

Със Зеленски за Вашингтон се очаква да пътуват и шефът на ЕК Урсула фон дер Лайен, както и германският канцелр Фридрих Мерц. Възможно е украинският президент да бъде придружен и от други европейски лидери.

След срещата си с Путин Тръмп се отказа от натиска си за незабавно прекратяване на огъня в Украйна в полза на преследването на мирно споразумение - позиция, за която Москва настоява.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комисията по демографската политика в НС одобри на първо четене законопроект на МС за промени в ЗПУО

Парламентарната Комисия по демографската политика, децата и семейството одобри на първо четене законопроекта на кабинета за промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО), с който се въвежда задължителноизбираем предмет "Добродетели и религии", и забрана учениците да използват телефони в училище. Законопроектът вече бе..

публикувано на 03.09.25 в 19:50

"Правосъдие за всеки" поведе пореден протест

Инициативата "Правосъдие за всеки" провежда тази вечер пореден протест в София, с който иска оставките на изпълняващия функцията главен прокурор Борислав Сарафов и на правителството.  Протестното шествие започна от Съдебната палата и достигна историческата сграда на Народното събрание. "Демокрацията е в опасност. Правосъдието е в кома! Скритата власт..

публикувано на 03.09.25 в 19:47
Анджела Рейнър

Разследват британски вицепремиер за нарушение на министерския кодекс

Британският вицепремиер Анджела Рейнър призна, че не е платила правилния размер гербов налог при покупката на втория си дом. Рейнър, която е и министър на жилищното строителство, е обект на разследване за нарушение на министерския кодекс. Консерваторите в опозиция поискаха оставката ѝ. В разговор с политическия редактор на Скай нюз, Анджела..

публикувано на 03.09.25 в 19:19
Социалният министър Борислав Гуцанов

Социалният министър се обяви за анализ на законодателството, свързано с ТЕЛК решенията

Доходите на близо 600 000 души ще бъдат увеличени във връзка с предвиденото вдигане на минималната работна заплата за догодина, заяви социалният министър Борислав Гуцанов пред депутатите от ресорната парламентарна комисия. Той се обяви за преглед на възнагражденията според заеманата позиция, за да се прекрати практиката масово наетите в една фирма..

публикувано на 03.09.25 в 19:19

Продължава борбата с пожара в Рила, обхванал труднодостъпни терени

Военен хеликоптер отново се включи в гасенето на тлеещите огнища в Националния парк "Рила". Пожарът обаче не е потушен.  Две от огнищата на пожара в Националния парк "Рила" са се активирали  Две остават основните огнища в периметъра на пожара в националния парк. Те са във високата част на планината, в скалисти терени, където има много суха..

публикувано на 03.09.25 в 18:55
Снимката е илюстративна

Путин смята, че газопроводът "Силата на Сибир 2" ще даде конкурентно предимство на Китай

Новият газопровод за доставката на руско синьо гориво за Китай "Силата на Сибир 2" ще даде конкурентно предимство на Народната република, смята руският президент Владимир Путин. Китай е най-големият потребител на енергия в света и по газопроводите "Силата на Сибир" ще получава газ на цена, по-ниска от тази в Европа, стана ясно от думите на..

публикувано на 03.09.25 в 18:55

Започва ремонт на ВиК мрежата в най-голямото село в Кюстендилско

Община Дупница обяви обществена поръчка за реконструкция на ВиК мрежата в най-голямото село в Кюстендилско - Яхиново, с над 2000 жители. Заложената прогнозна стойност за обновяването е 7,4 мил. лева, като това е първият транш. Оферти могат да се подават до 23 септември. Водопроводната мрежа в Яхиново е близо 13 км. С пари от общинския бюджет..

публикувано на 03.09.25 в 18:37