Това заяви пред БНР Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Цената на слънчогледовото семе в държавите извън България – Молдова, Румъния и Украйна, е по-висока от нашата, затова няма да се стигне до масов внос, смята той.
Тон слънчоглед у нас в момента се продава за 850 лева, но се сключват сделки и при тази цена, уточни Проданов.
"Търсене винаги ще има заради големите мощности в България. Септември обикновено е най-силният за реализация на продуктите от слънчоглед."
"Реколтата е драстично надолу. Миналата година прибрахме една от най-ниските реколти за последните десет години. Тази година това ще се повтори", прави равносметка Проданов.
"Вече не са климатични промени, а нова климатична реалност. Можем да се адаптираме. Опитваме се да променим технологията, но има и неща, които държавата трябва да свърши: напояване, научна дейност, която в България е много слабо застъпена. При нас нещата са проба – грешка", коментира председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите в предаването "Преди всички".
Себестойността на декар сега е до 170 лева с рентата. След ръста през септември ще има масови продажби, очаква Илия Проданов.
По думите му, няма пряка връзка между слабата реколта и поскъпването на олиото.
"Когато нашата суровина е евтина, невинаги виждаме това в магазинната мрежа и това е странно", отбеляза Проданов за цените както на олиото, така и на хляба.
"Имаме доста реки с големи обеми, които изтичат на юг. Проблемът не е, че даваме водата, а че нямаме изградена никаква инфраструктура", изтъкна Илия Проданов във връзка с проблемите с напояването в земеделието.
Дали даваме водата, защото нямаме инфраструктурни проекти или не правим инфраструктурни проекти, за да я даваме? За мен е второто. Водата е средство за външна политика, което не е в интерес на нашите производители, както и на консуматорите, посочи той.
"България не е бедна на водни ресурси!"
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..