Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Михаил Михайлов: Няма контрол при пръскането и отравяне на пчели

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Няма контрол върху фирмите, които пръскат растения и умират пчели. Ние сме алармирали институции, включително и ДАНС, каза в интервю пред БНР Михаил Михайлов, председател на УС на Обединен български съюз на пчеларите.

От бранша сигнализират за висока смъртност при пчелите - от 70 до 90%, а някъде и 100%.

В интервю пред БНР Михайлов коментира, че проблемът е липсата на контрол – дирекция "Растителна защита" към БАБХ не упражнява контрол, "пръска се да опазват културите, а всъщност тровят пчелите":

"Нормативната уредба не се спазва поради липса на контрол. Настояваме да запазят проби от контейнерите, за да видим с какво пръскат, особено когато има отровени пчели. Проблемът е неразрешим."

Като фактори за смъртността на пчелите Михайлов посочи сушата, болестите и отравянето. И съвкупността от трите води до тревожната картина с пчелите.

Той коментира и как се определя държавната помощ за пчеларите с уморени пчели. Според него това не е реалистично, защото пари от държавата ще получи всеки, който е близък с ветеринаря.

И препоръча това да стане след есенната профилактика на пчелите, а данните преди това са нереалистични.

Михайлов предупреди, че е незнайно какво купувате на пазара като мед. Целта на бранша е да наложат българския мед.

За 2024 г. у нас е произведен малко над 10 000 тона, около 1/3 остава за вътрешно потребление  и подхранване на пчелните семейства, а другото се изнася в ЕС.

"Внася се мед трети страни, което блокира продажбите на нашия мед – от Украйна, Китай, Южна Америка. А физико-химичните показатели на българския мед са несравними с другите", категоричен е Михайлов.

След 2 седмици пчеларите ще се съберат на изложение в София.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров

Започна процедурата по избор на кандидати за съдебни заседатели в Софийския градски съд

Започна процедурата по избор на кандидати за съдебни заседатели в Софийския градски съд за 2026 - 2030 година. Това дава възможност на гражданите да участват в съдебния процес и да взимат решения. Необходимите документи могат да бъдат намерени на страницата на Столичния общински съвет в Интернет.  Процедурата по набиране на кандидати ще продължи до..

публикувано на 02.10.25 в 12:58

Установен е контакт с Израел заради задържания българин от хуманитарната флотилия

Плавателните съдове не са били прехванати от израелските военноморски сили, след което екипажите и всички останали на борда са откарани на израелско пристанище. Хората са "невредими и в добро здраве", увери израелското външно министерство и обяви, че ще депортира всички, които са били на борда на корабите от флотилията.  Израел ще..

публикувано на 02.10.25 в 11:50

Михаил Сиркели: Република Молдова има икономически проблеми, но с помощта на ЕС ще ги решим

- Господин Сиркели, имаме много добър резултат за PAS (Партия на действието и солидарността) на парламентарните избори в Молдова. Как си обяснявате този резултат, като се има предвид, че се очакваше да не е чак толкова добър? Имаше дискусии преди изборите, че PAS може би ще има нужда от по-малък коалиционен партньор… - Аз мисля, че това се..

публикувано на 02.10.25 в 11:40
Станислав Балабанов

Спор в НС заради гласуването на Надежда Йорданова в ПАСЕ

Спор в пленарна зала заради гласуването на съпредседателя на ПГ на ПП-ДБ Надежда Йорданова вчера, когато Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) реши да прекрати наблюдението над България. Решението беше взето със 101 гласа за, 3 против и 1 въздържал се. В декларация от парламентарната трибуна депутатът от ИТН Станислав Балабанов отбеляза, че..

публикувано на 02.10.25 в 11:31

Българин е сред задържаните на хуманитарната флотилия за Газа

Израелските военноморски сили са прихванали лодки на хуманитарната флотилия "Глобъл Сумуд". Сред задържаните има  българин, става  ясно от публикация в социалните мрежи на официалния канал на флотилията. Досега от Министерство на външните работи няма потвърждение на информацията. Многохилядни демонстрации в Италия в подкрепа на..

публикувано на 02.10.25 в 11:18

Първи сняг на Витоша

През изминалата нощ на Витоша падна първият сняг.  Опесъчени са двата  основни планински пътя (кв. "Драгалевци - х. Алеко" и кв. "Бояна" - м. "Златните мостове").  Обстановката е спокойна. Столична община призовава всички шофьори, които планират да посетят Витоша, да бъдат напълно оборудвани за зимни условия.

публикувано на 02.10.25 в 11:13

ПП-ДБ: Борисов и Пеевски искат да закрият ДАИ, защото, ако разследват корупцията, ще стигнат до върховете

В кулоарите на парламента депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обвиниха ГЕРБ и ДПС в обслужване на интересите на Делян Пеевски и свързани с него икономически кръгове.  Те посочиха като пример продуктовите такси върху електроуредите и случващото се в Изпълнителната агенция "Автомобилна..

публикувано на 02.10.25 в 11:11