Гласът на времето

"Гласът на времето" е коментарно предаване за култура, история и философия на програма "Христо Ботев" на БНР. То се излъчва всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа. Заглавието е вдъхновено от златния хит на "Щурците", музиката от който звучи в сигнала на предаването.

Всяко издание се води от един от четиримата водещи: поетът и журналист Радослав Чичев, поетът и публицист Бойко Ламбовски, журналистът Даниел Ненчев и писателят, поет и критик Емануил А. Видински. 

Всяка седмица предаването е посветено на различна ключова дума. Водещият и събеседниците в студиото дискутират върху нейната историческа, културна и философска символика и контекста отвъд събитийната актуалност и злободневната делничност. 


Публикации

Изкуството да учим

Литература, математика, физика, химия – това са само част от предметите, които традиционно учим в училище. Във все по-сложната мрежа от технологии и взаимовръзки на съвременния свят обаче сякаш е необходим нов предмет. Нужно е да учим как да учим – и то..

публикувано на 23.01.24 в 15:03

За безнаказаността и различните теории за функцията на наказанието

В "Гласът на времето" проф. Стилиян Йотов, Юлиян Дацев, Светла Енчева говорят за чувството за безнаказаност, за възмездието, за правосъдието и за справедливостта – един разговор за безнаказаността и различните теории за функцията на наказанието. Строгите..

публикувано на 15.01.24 в 12:35

Майсторлъкът – основа на цивилизацията

На Ивановден разговаряхме за съвършенството и стремежа към него в човешкото творчество. Големите майстори в различните видове изкуства – Рембранд, Шекспир, Гьоте – стават обект на припомняне в студиото, но и българските такива – Колю Фичето, Иван Вазов,..

публикувано на 08.01.24 в 08:45

Що е то човек в 21-ви век

"Целта на пропагандиста е да накара едни хора да забравят, че определени други хора са хора" . Този цитат от Олдъс Хъксли, автор на "Прекрасният нов свят", звучи като особено важно предупреждение днес, когато заплахите за човека изглеждат повече от..

публикувано на 21.12.23 в 10:54
Самюел Джонсън

Патриотизмът – граници на понятието

Английският писател и публицист Самюъл Джонсън преди близо три века изрича: "Патриотизмът е последното убежище на негодника", и тази крилата фраза е взета на въоръжение по-късно от Лев Толстой, а се цитира до днес постоянно от мнозина. Какво имат..

публикувано на 04.12.23 в 12:25

Интимността на младите хора в България

Как се влияят интимните отношения от социалните и политическите промени? Каква е връзката на интимността със съвременните технологии? Каква е интимността в отделните общности и границите на допустимост в тях?  За либералните и консервативните разбирания,..

публикувано на 28.11.23 в 16:44

Въпросът за авторството в ерата на изкуствения интелект

Изкуствен интелект и естествен интелект – една двойка, която напоследък буди много дискусии, а по всичко изглежда, че в бъдеще ще буди още повече. Докъде стигна комуникацията между човек и изкуствен интелект? Какво вече могат да правят големите езикови..

публикувано на 22.11.23 в 10:20
Снимката е илюстративна

Какво зидаме край нас

Архитектурата в най-общите ѝ измерения или как ние влияем на нея, но и тя влияе на нас . Това е темата на предаването, разказващо и в исторически, и в градостроителен, и в естетически план за заобикалящите ни сгради. Кога човек е решил да си..

публикувано на 06.11.23 в 09:10

Философия и фотография

Образът и различните значения на образите. Що е то образ – отговорът може да бъде многостранен и многолик.  Какви са метаморфозите на образа и разглеждаме различните интерпретации и символни значения на изображението през историята до днес.  Гости на..

публикувано на 30.10.23 в 11:25
Благослав Михайлов, Сиси Денкова, Христо Бояджиев

Демография, българи, миграции

Половината от младите българи между 18 и 29 години биха емигрирали от България, според актуално изследване на “Тренд”. Кои са причините за това и кои са решенията на този проблем? Въпросът за демографията и българите в България и по света и миграциите –..

публикувано на 23.10.23 в 12:30