Eмисия новини

Гласът на времето

"Гласът на времето" е коментарно предаване за култура, история и философия на програма "Христо Ботев" на БНР. То се излъчва всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа. Заглавието е вдъхновено от златния хит на "Щурците", музиката от който звучи в сигнала на предаването.

Всяко издание се води от един от четиримата водещи: поетът и журналист Радослав Чичев, поетът и публицист Бойко Ламбовски, журналистът Даниел Ненчев и писателят, поет и критик Емануил А. Видински. 

Всяка седмица предаването е посветено на различна ключова дума. Водещият и събеседниците в студиото дискутират върху нейната историческа, културна и философска символика и контекста отвъд събитийната актуалност и злободневната делничност. 


Публикации

Мъдростта през погледа на Радио София, столицата и "Гласът на времето"

Що е София – столица на България или символ и на мъдростта, и на религиозното и философското знание в светлината на легендата за светицата София и дъщерите ѝ Вяра, Надежда и Любов? В неделя, на 17 септември, Денят на София, е създадено Радио София преди..

публикувано на 18.09.23 в 09:35
Институт по история на българската емиграция в Северна Америка

Българската емиграция – от 1869 г. до 90-те години на ХХ век

Българската емиграция от 1869 г. до  обществено-политическите промени през 90-те години на миналия век – това е темата на предаването "Гласът на времето", което този път се осъществява от Института по история на българската емиграция в Северна Америка "Илия..

публикувано на 31.07.23 в 13:15

Жегите и горещата тема за климатичните промени

Месец юли на 2023 г. по всяка вероятност ще се окаже най-горещият месец в историята за последните стотици, ако не и хиляди години. Твърди го Гавин Шмид – директорът на Института за космически изследвания "Годард" в НАСА, цитиран от "Гардиън" ...

публикувано на 24.07.23 в 15:21

Зигмунд Фройд – Сценично и преживелищно

Фройд. Зигмунд Фройд. Името на виенския доктор отдавна не е просто собствено име (в случая и фамилия), превърнало се е в културен код. Според Пол Рикьор трима са, които преобръщат представата за човечеството и неговото общежитие: Маркс, Ницше,..

публикувано на 19.07.23 в 09:10

Какво е отношението към пространството в различните исторически епохи?

Пространство. Как мислим пространството, какво е било отношението към него в различните исторически епохи?  Разглеждаме пространството в театъра, за да видим връзката му с градската среда, заедно с нашите събеседници:  Петър Денчев, режисьор, писател..

публикувано на 10.07.23 в 14:56

Толстой, Достоевски, Путин

Предаването "Гласът на времето" прави опит за обсъждане на политическите девиации в Русия през огледалото на руската литература, която безпощадно разкрива и диктаторските, и имперските рефлекси на елита, но и манталитетните особености на обикновения..

публикувано на 10.07.23 в 08:45

Защо ни е поезия днес

"Да се пише поезия след Аушвиц е варварство" , пише Теодор Адорно в своя текст "Културна критика и общество". Седем десетилетия по-късно сайтът "Истинската Русия" , зад който стоят личности като Борис Акунин и Михаил Баришников, не се съгласява и..

публикувано на 29.06.23 в 10:15

Записки

Книгата на Хенинг Ритер, германския журналист от "Франкфуртер алгемайне цайтунг", която Стоян Гяуров преведе на български със заглавието "Камъните на мисълта", носи жанровото определение "Записки". Представлява хрумнали му на Ритер мисли и догадки, докато..

публикувано на 12.06.23 в 11:45

Пол и календар

С това заглавие правим намигане към книгата на философа-хулиган Ото Вайнингер – "Пол и характер", от чието издаване и от смъртта на чийто млад автор (самоубива се на 23) се навършват 120 години. Говорим най-вече за промяната на схващанията за ролята на..

публикувано на 05.06.23 в 17:13
Веселин Диманов, Стефан Иванов и Емил Георгиев (от ляво надясно)

Правото в България – ангелски закони, дяволски практики

Ако вземем пример от сатирика и журналист Самуил Петканов и помолим изкуствения интелект да ни обясни актуалните събития по върховете на властта в България, машинният разум ще ни даде една достатъчно добра хронология на фактите. Но все пак това не би..

публикувано на 25.05.23 в 09:00