Гласът на времето

"Гласът на времето" е коментарно предаване за култура, история и философия на програма "Христо Ботев" на БНР. То се излъчва всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа. Заглавието е вдъхновено от златния хит на "Щурците", музиката от който звучи в сигнала на предаването.

Всяко издание се води от един от четиримата водещи: поетът и журналист Радослав Чичев, поетът и публицист Бойко Ламбовски, журналистът Даниел Ненчев и писателят, поет и критик Емануил А. Видински. 

Всяка седмица предаването е посветено на различна ключова дума. Водещият и събеседниците в студиото дискутират върху нейната историческа, културна и философска символика и контекста отвъд събитийната актуалност и злободневната делничност. 


Публикации

Можем ли да водим диалог днес?

Можем ли да водим диалог днес? Темата “Диалог” е във фокуса на това издание. Участват философът и преподавател проф. Георги Каприев, директорът на програма “Христо Ботев” – журналистът, автор, литературен критик, психолог и философ – Митко Новков и..

публикувано на 26.01.23 в 18:10

В сянката на демона

Предаването е посветено на термина "съзависимост". Става дума за хора, най-често членове на семейството, към човек с болезнена зависимост от алкохол, наркотици, хазарт и други форми на обсесия. Тръгваме от факта, че всички зависим и сме съответно..

публикувано на 28.11.22 в 08:19

Властта през призмата на философията, правото и изкуствата

Власт. Как се мисли властта в различните исторически епохи и какви са типовете власт? Какво отнема властта от човешкото право и как правото, бидейки инструмент на властта, се явява неин регулатор? Разглеждаме властта през призмата на философията, правото..

публикувано на 22.11.22 в 17:20

Интернет и демокрацията

"Гласът на времето" този път се фокусира върху думата "интернет" в контекста на демократичния процес. Пречи или помага? Станахме ли по-свободни, по-знаещи и по-можещи с наличието на интернет? Ще има ли интернет книжка, както има шофьорска книжка? Как ни..

публикувано на 18.11.22 в 09:35

Как се натрупва авторитет, кому се дава и как се използва

Темата на предаването е "Авторитетът". Как се натрупва авторитет, кому се дава, и най-вече как се използва от римско време, когато е възникнала думата, та до днес. Що е политически авторитет, що е родителски авторитет, що е морален авторитет и т.н. Защо..

публикувано на 31.10.22 в 11:05

Как мислим човешкото тяло?

"Моето тяло е мястото без изход, на което съм осъден. Мисля, че в крайна сметка именно срещу него и за да бъде то заличено, са били създадени всички онези утопии… Утопията е… място, където аз бих имал тяло без тяло, едно тяло, което ще е красиво, светло,..

публикувано на 24.10.22 в 10:55
Иван Радев, Людмил Кърджилов, Алексей Лазаров, Ния Петрова (от ляво надясно)

Лъжата в публичното пространство

"Лъжа" е думата за дискусия в това предаване на "Гласът на времето". Темата е поставена в контекста на хибридната война с информация, дезинформация и лъжи, съпътстваща военните действия в Украйна. Събеседниците обсъждат и други актуални казуси, свързани с..

публикувано на 19.10.22 в 08:45
Светослав Минков – портрет на Кирил Цонев

Фантастичният човек

Темата на предаването – "Фантастичният човек" – е намигане към изборния ден, защото дори по време на избори очакваме той да дойде – по-свят от Иван Рилски, по-умен от Айнщайн, по-хубав от Венера на Ботичели, и да покаже чудеса от геройства, водейки ни..

публикувано на 03.10.22 в 09:10

Знание и съвремие

Поредното издание на предаването „Гласът на времеto“ темата е „Знание“. В дискусия заедно с водещия Радослав Чичев участие вземат имунологът д-р Никола Кереков, който е и част от екипа на платформата „Рацио“ и философът доцент Марина Бакалова – която..

публикувано на 30.09.22 в 18:05

Град София – проблеми, промени и потенциал

Във фокуса на това предаване е град София, неговите проблеми, промени и потенциал. Какво е София и какво може да бъде? Това обсъждат архитекти и активни млади общественици в “Гласът на времето”. “Това е нашият град!” – казва арх. Христо Станкушев, който..

публикувано на 22.09.22 в 10:30