Eмисия новини

Гласът на времето

"Гласът на времето" е коментарно предаване за култура, история и философия на програма "Христо Ботев" на БНР. То се излъчва всяка неделя от 9.30 до 11.00 часа. Заглавието е вдъхновено от златния хит на "Щурците", музиката от който звучи в сигнала на предаването.

Всяко издание се води от един от четиримата водещи: поетът и журналист Радослав Чичев, поетът и публицист Бойко Ламбовски, журналистът Даниел Ненчев и писателят, поет и критик Емануил А. Видински. 

Всяка седмица предаването е посветено на различна ключова дума. Водещият и събеседниците в студиото дискутират върху нейната историческа, културна и философска символика и контекста отвъд събитийната актуалност и злободневната делничност. 


Публикации

Четенето – навик, удоволствие, усилие, себенадграждане, общуване

“Четенето е навик”, “четенето е удоволствие”, “четенето е усилие”, “четенето е себенадграждане”, “общуване едновременно със себе си и със света”.   Това са някои от посоките в новото издание на предаването “Гласът на времето”. "Хората, които не са..

публикувано на 25.04.23 в 18:06

AI – роб или терминатор

След изборите се питаме какво избираме и като бъдеще чрез огромните обществени и социални промени, идващи с изкуствения интелект. "Робог" е неологизъм, измислен от Георги Караманев, подобно на думата "робот", внедрена в живота някога от писателя Карел..

публикувано на 03.04.23 в 12:25

Различните значения на тишината

В това издание на "Гласът на времето" разглеждаме различните значения на тишината. Каква е естетиката на тишината и мълчанието? Как се мисли и преживява тишината във философията, в литературата и в историята, ще се запитаме заедно с проф. Иван Младенов,..

публикувано на 30.03.23 в 09:35
Марио Русинов, Жоро Пенчев и Никола Тулечки

Как изборите да бъдат честни според ОЧИ

"Очи" е думата на фокус в предаването “Гласът на времето”. ОЧИ са новото гражданско "Обединение за честни избори". Негови представители гостуват в БНР в дискусия по първостепенни въпроси като:  Кой наблюдава изборния процес в полза на гражданите и..

публикувано на 21.03.23 в 16:29
Снимката е илюстративна

Къде отива всичко, което вече не ни е необходимо?

Какво правим с онова, което отпада от живота ни и на което не можем вече да намерим приложение? Къде отива всичко, което вече не ни е необходимо?  Разговор за отпадъците, или иначе казано – за боклука. През призмата на градската антропология..

публикувано на 16.03.23 в 16:15

От мемоара до мемето

Дискусията в "Гласът на времето" е посветена на разнообразните интерпретации на обществената памет. Много хора пишат спомени или се ровят в архивите и създават съответните произведения, касаещи важни исторически събития или фигури. Други хора не са..

публикувано на 06.03.23 в 10:00

Що е образ?

Пренасят ли образите нещо повече от това, което изобразяват, или са неразривно свързани с обектите? Какво е политическото им значение и как се използват идеологически?  Това издание на "Гласът на времето" разглежда понятието образ в исторически контекст..

публикувано на 02.03.23 в 14:28

Васил Левски – 150 години безсмъртие

Заветите, идеите, митологиите, политиките и успехите на Васил Левски се обсъждат в това издание на "Гласът на времето" с Тони Николов – журналист и философ, Захари Карабашлиев – писател, драматург, главен редактор на изд. "Сиела", и Андрей Захариев –..

публикувано на 19.02.23 в 12:00

Словото е бомба

Предаването е посветено на силата на словесността, най-вече – писаната словесност, която променя света в културен, политически, социален аспект. Словото в свещените книги на големите религии безусловно играе такава роля, но постулатите на Лутер, станали..

публикувано на 06.02.23 в 15:20

Можем ли да водим диалог днес?

Можем ли да водим диалог днес? Темата “Диалог” е във фокуса на това издание. Участват философът и преподавател проф. Георги Каприев, директорът на програма “Христо Ботев” – журналистът, автор, литературен критик, психолог и философ – Митко Новков и..

публикувано на 26.01.23 в 18:10