Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животът сам по себе си е най-прекрасната приказка

Снимка: Архив

Life itself is the most wonderful fairy tale. Това е цитат на Ханс Кристиан Андерсен, за когото писането на приказки за деца е само едно от десетките му занимания и таланти, но очевидно най-успешното и непреходното. На 14 години пее в Кралския театър в Копенхаген, пише кратки разкази, първият от които се казва „Призрак в гроба на Палнаток”, а истински успешният е „Разходка от канала Холмен до източния край на остров Амагер”. Следват романи, пиеси, текстове за песни, пътешествия из цяла Европа и поредица пътеписи, като някои от тези пътеписи са миксиран жанр с философски и естетски разсъждения, а дори и включват цели приказки. По време на едно от своите пътувания из Европа Андерсен се е подвизавал и наблизо, стигнал е до Истанбул. Често прави сам рисунки и скици към своите литературни произведения, а автопортретът му от 1830 година изглежда така.

Първата му книжка с приказки със заглавие „Приказки, разказани за деца” (Tales, Told for Children) излиза през 1835 и там са приказките „Принцесата и граховото зърно”, „Цветята на малката Ида” и много други. „Оле затвори очички” излиза малко по-късно. В основата на приказката стои едни разпространен в скандинавския регион мит за съществото, наречено Пясъчния човек (във Франция го наричат Пясъчния търговец), което поръсва с пясък очите на хората, за да ги накара да заспят. Тази история дори е залегнала в израза „имам пясък в очите”, еквивалентен на „очите ми се затварят, защото много ми се спи”, който е бил много популярен през 18 век в Европа. Подобието между Пясъчния човек и елфа Оле затвори очички, чието оригинално название на датски е Ole-Luk-Oie от едноименната приказка на Андерсен е коментирано от много изследователи на Андерсен. Интересен факт е, че Пясъчният човек в приказките на Е.Т.А. Хофман и във вариантите на по-късни разказвачи вече не е добронамерена фигура, а даже постепенно става много пакостлив и дори злокобен персонаж.

Постановката на „Оле затвори очички”, която ще чуете на 5 и 12 май, е от 1964 година и в нея звучат гласовете на Славка Славова, Асен Кисимов, Лео Конфорти, Асен Миланов и Лора Керанова.

Не е важно дали си се родил сред патици, стига да си се излюпил от яйце на лебед. Being born in a duck yard does not matter, if only you are hatched from a swan's egg. – Ханс Кристиан Андерсен, автор и на приказката „Грозното патенце”.

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илка Зафирова

Илка Зафирова: Любимата ми дума е "доверие"

Докато чакаме, уважаеми слушатели, вашите смислени, искрени и добре написани отговори на въпросите в юбилейния конкурс, част от подготовката и празника за 30-ия рожден ден на предаването, и за да ви подканим и настроим към размисъл и участие, ви предлагаме един от безбройните възможни отговори на въпросите, които ви задаваме: "Коя е любимата ви дума,..

публикувано на 12.11.24 в 10:28

Проф. Андреана Ефтимова: Да потърсим проблема, конфликтната точка, за да не говорим "на автопилот"

Наближава 26 ноември, когато ще отпразнуваме 30-ия рожден ден на предаването, наближава и крайният срок - 15 ноември, до който очакваме текстовете ви за юбилейния ни конкурс с отговор на два въпроса: "Коя е любимата ви дума, защо точно тя" и "Как ще продължите изречението: "Българският език е…".. Разговаряме с още един от членовете на журито –..

публикувано на 11.11.24 в 10:15

"За думите" ви пита: Как ще продължите изречението: "Българският език е…"

По случай 30-ия си рожден ден предаването "За думите" ви пита: коя е вашата любима дума, защо точно тя и как ще продължите изречението: "Българският език е…" Очакваме отговорите ви в обем до една стандартна страница до 15 ноември на електронен адрес zadumite@bnr.bg или на адреса на БНР: 1040 – София, бул. "Драган Цанков" №4, БНР,..

обновено на 30.10.24 в 09:47
Ангел Игов

Ангел Игов: Не, не очакваме клишета

Съвсем наближи моментът, в който ще отпразнуваме подобаващо рождения ден на предаването. Точната дата, на която то се появи в ефира на програма "Христо Ботев", е 2 ноември 1994 г., но ние ще си удължим приятното очакване и ще празнуваме на 26 ноември – последния вторник от единайсетия месец. В момента върви юбилейният конкурс на..

публикувано на 29.10.24 в 12:15

Средновековното схващане за светостта на словото

В основата на всяко клише, както е известно, стои истина, многократно потвърдена от човешкия опит. Мисълта, че словото е нещо свято, дори свещено, звучи твърде патетично за днешните ни схващания и дори да си позволим да я изкажем, едва ли си представяме, че тя може да бъде възприета съвсем буквално. Точно така обаче са я осъзнавали далечните ни..

публикувано на 22.10.24 в 13:47