Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При пеликана Грую, буля Груювица и любопитния Филип от Стара Загора

БНР Новини
В Клиниката към Спасителния център за диви животни – Зелени Балкани пристига поредният „пациент” – малък, паднал от гнездото, царски орел.
Снимка: greenbalkans.org

На сайта той се представя така: Здравейте! Аз съм Грую и ще съм Вашият гид... В реалния живот той потраква с клюн. Като типичен мъжкар е голям ревнивец. Обича вниманието и гостите. Щом в двора на Спасителния център за диви животни – Зелени Балкани влязат посетители, Грую е на първа линия, готов за контакти. Обича да му говорят, да е център на Вселената, но и някъде наблизо да е скъпоценната му половинка – пеликанката Ганка, в очите на Грую – просто буля Груювица... Около тях, но непременно в полезрението на гостите, се върти и любопитният Филип, също толкова любвеобилен...
Кое е това уникално място, дружелюбен дом на странни обитатели? – Намира се в Стара Загора и е известно като Спасителен център за диви животни - Зелени Балкани.
Не е зоопарк, макар годишно да е посещаван поне от 3 000 души, които знаят, че тук са добре дошли. Центърът е създаден през 1992 г. от шепа ентусиасти – млади хора, приятели и защитници на природата. Оттогава е стратегическо място за всички, които милеят за екологията и опазването на природното богатство, независимо от възраст, образование, занимания.
Екипът спасители е професионален. При ветеринарните специалисти, както се казва, няма празно. Звънят им от цялата страна: намерени малки птици, паднали от гнездото.
Някой открил на улицата или по пътя ранено животно. Как да постъпи? Къде да го отнесе? Към кого да се обърне за съвет или помощ? – Освен телефон 112, най-често ще го насочат към Спасителния център в Стара Загора.
Да се работи тук е мисия. И макар в медицината да има понятие „анестезиология”, повече от изкуство и кауза е да направиш така, че пернатият или опашат „пациент” после да няма спомен от травмата. А травмите, причинени от хората, не са за описване! Всеки обитател на тази странна зоологическа градина има своя история: какво му се е случило, как е пострадал, как е оцелял... Зад шеговитите имена, които екипът дава на птиците и животните, са скрити много болка и страдание... А после – и много надежда поредният питомец да се оправи... Най-хубавата награда е връщането му в дивата природа, в естествена среда...
Когато това е невъзможно, остават в Центъра.
Като резултат от натрупания опит в работата, Йорданка Василева е категорична: Може птиците и животните да ни изглеждат еднакви, но си имат свои навици и характер. Дори белошипите ветрушки, още в бебешка възраст, докато ветеринарите ги пудрят и обезпаразитяват, показват различни предпочитания, реакции и нрав:





Кои са обитателите на Спасителния център? Кога и как може да го разгледаме? – Не само жителите на Стара Загора, но и гостите на града обичат да идват в това, пълно с живот, място:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37

Бисерка Йовчева: Медиите да не отразяват моя успех – той не е важен, а успехът на децата!

Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...

публикувано на 30.10.24 в 14:30
Д-р Валери Цеков

От иновациите в медицината до изкуствения интелект

Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв..

публикувано на 29.10.24 в 17:10
Честване по случай Деня на бесарабските българи в градската градина гр. Одеса, Украйна.

Бесарабските българи в България днес

"Кръвта вода не става" – тази стара мъдрост в различни варианти се среща в устния фолклор на почти всички народи. За нас – българите, тя ще рече, че независимо от причините за преселванията, независимо от разстоянията и континентите, българите си остават българи запазвайки вярата, традициите и обичаите си. В края на 18 век, след войната между..

публикувано на 29.10.24 в 14:37

Антинобеловите награди – когато науката се смее

Наградите "Иг-Нобел" за 34-ти пореден път отличиха най-куриозните и смешни изобретения в света на науката.  Какво научаваме, когато науката се смее? За Антинобеловите награди в "Науката не спи" разказва  Никола Кереков . Едно от големите условия да се класираш за тази награда е изследването ти да има абсолютно легитимна публикация в признато..

публикувано на 29.10.24 в 12:49