Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Алеф” означава търси

БНР Новини
Журито на литературния конкурс „Евреи и българи – два народа, една родина, една любов” в състав: Михайлина Павлова, Румен Леонидов и Асен Йорданов, заедно с организаторите, наградените и гостите в една снимка за спомен.
Снимка: архив на център „Алеф”, Бургас

Днешното време е пълно със социална несправедливост, генерираща омраза, ксенофобия, възраждане на пагубните за човечеството идеи за чиста раса, чиста нация… Как да опазим умовете и сърцата си от тези зарази? Как да не се поддадем на страха, че другият до нас ще поиска да ни направи като себе си, че чуждата вяра ще поиска да изоставим своята. До много отговори може да ни доведе търсенето на решение. Единият от тях е да се вкопчим в традициите. В добрите стари традиции на българина – традицията да е толерантен към различния, към друговереца, към чужденеца; традицията въпреки разбираемия страх от неизвестното и непознатото, да приема търсещия закрила. Как бургаският Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” се обърна към традициите, за да вдъхнови младите хора за толерантност и дух на разбирателство? Направи го като за втора поредна година обяви литературен конкурс „Евреи и българи – два народа, една родина, една любов”. Откриха ли организаторите това, което търсеха – новите измерения на старите традиции – за това ни разказват Алберта Алкалай от Центъра и Михайлина Павлова, председател на журито. Какво научиха за българските евреи - участници в Първата световна война и за себе си – това ни разказват победителката в конкурса Мирослава Грозева от Ямбол и носителката на почетна награда Седика Гюрсел от Айтос. Как се поддържа традиционното уважение към чуждите култури и религии у българина – своя опит споделя Емилия Владева, учителка в ГПЧЕ „Христо Ботев” в гр. Кърджали. Всичко това в предаването „Познати и непознати” от 19 януари 2015 г.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Футболът като история и култура

Европейското първенство по футбол е в разгара си, в САЩ протичат мачовете от "Копа Американа" – светът е футбол, ако и да няма Мондиал. Тази планетарна обсебеност обаче си има корени – истории, които е добре да знаем и да разказваме. Защото футболът не е единствено спорт, футболът е и културно явление, което има нужда да бъде разисквано и..

публикувано на 26.06.24 в 17:35

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05

За чувствителните новини, кадри, данни и романи

Не е рядко явление родни думи и словосъчетания или добре познати заемки да се сдобият с ново значение, пряко внесено от чужд език и това очаквано предизвиква неразбиране, дори недоразумения. Както например модното "адресирам проблем", което по лични наблюдения се използва за "разглеждам", "поставям на обсъждане", "насочвам вниманието към", че дори..

публикувано на 25.06.24 в 12:14
Проф. Арман Постаджиян

Сърцето – най-важният и сетивен орган

Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия. Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман..

публикувано на 25.06.24 в 11:45
Трифон Попов

Еврика! Успешни българи: Трифон Попов

Трифон Попов е студент 5-и курс в Медицинския университет в София. Той е носител на тазгодишната награда "Студент на годината – 2023", която му беше връчена през месец март. Но също така Трифон Попов се занимава с научни изследвания, с доброволчество, член е и на Асоциацията на студентите по медицина в София. Казва, че медицината е необятна наука,..

публикувано на 24.06.24 в 17:00