Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-леки от въздуха

Орлина Аспарухова
Снимка: личен архив

Въпреки трагичната участ на митичния Икар, броят на хората, опитвали да открият небето, за да полетят, не е никак малко – далеч преди братя Райт, които осъществяват полетите на моторни летателни апарати, по-тежки от въздуха, се раждат велики мечтатели, превърнали се в откриватели на въздухоплаването с балони и дирижабли. Сред тези романтици има учени – физици и химици като Бартоломео де Гусман и Жак Александър Сезар Шарл, но се намират и индустриалци – производители на хартия като братя Монголфие, както и генерали, наследници на благородна синя кръв като Фердинанд фон Цепелин. Не липсват и романтички:  такива като Мадлен-Софи Бланшар, вдовицата на единия от летците, за пръв път прелетели Ламанша – Жан-Пиер Бланшар, същият, който при този исторически полет на балон с горещ въздух от Дувър до Кале, изхвърля дори панталоните си, за да се приземи заедно със събрата си Джон Джефрис успешно на френска земя. Или мадам Тибъл, която за разлика от госпожа Бланшар, чийто балон при порив на вятъра се взривява, по време на полета си над Лион дори изпяла една ария от опера! Как небето предизвиква и обсебва в своята безкрайност хора като тях – можете да разберете от разказа на Орлина Аспарухова, ръководител на клуб „Орли“ и първата жена, пилот на балон у нас.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20