Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родопите и родопчаните от началото на ХХ век през погледа на един фотоапарат

БНР Новини

На 18 февруари се откри в галерия „Сердика“ към Министерството на културата впечатляваща фотоизложба: „Места и лица от Родопите и Беломорието. Крум Савов (1882-1949)“. Изложбата, както личи по заглавието, представлява фотоси на фотографа („кадърджията“ както са го наричали неговите „модели“) Крум Савов, правени в началото на ХХ век в Централните Родопи и Беломорието (тогава все още в рамките на Османската империя). Снимките са уникални, запечатали са знаменателни моменти от историята и бита на тези места – комитаджийски чети, полкове (по време на българското настъпление през Първата балканска война 1912), сватби, покръствания на помашкото население, трудови дейности и фолклорни празници. Изобщо едно безценно богатство, което благодарение на Държавния архив - Смолян, Историческия музей - Асеновград и Регионалния етнографски музей - Пловдив и с безценните усилия на фотографа Иво Хаджимишев, музейните и архивни работници Зоя Начева, Коста Начев, Ангел Янков, Елена Стоянова, Мина Христемонова, Роси Бикова и с безкористната финансова помощ на дарителите за осъществяване на изложбата и каталога към нея семейство Нели и Робърт Гибсън, намери своята публика в галерия „Средец“ и събра възторжени акламации на професионалисти-фотографи, историци, етнолози, архивари, фолклористи, народопсихолози и други културни дейци.
Тъкмо за тази изложба говорим в предаването „Премълчаната история“ на 24 февруари 2016 г. Личността на Крум Савов е в центъра, но не само – може би най-важни са запечатаните на снимките живи хора, чиито неподправени образи благодарение на модерната техника достигат до нас след повече от 100 години. Срещаме се с един край и неговите жители, запазили по онова време все още автентичните си обичаи, вярвания, предразсъдъци и суеверия, едно от които е например, че не бива да заставаш пред фотоапарата, защото снимката ще открадне душата ти. Крум Савов се е преборил с тези архаични представи – къде по-успешно, къде не чак толкова, но във всички случаи ни е оставил оригинално свидетелство за онова време и неговите обитатели. Та тъкмо за времето и обитателите му говорихме в предаването с: фотографа-артист Иво Хаджимишев, етнолога д-р Иглика Мишкова, Зоя Начева, директор на Държавния архив - Смолян, и Михаил Груев, директор на Държавната агенция „Архиви“.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10