Само преди няколко месеца към семейството на българските неделни училища в чужбина се присъедини още едно – в градчето Мандельо, недалеч от Кан, Южна Франция. Плод е, както всички подобни училища, на силната воля и активността на местната българска общност. В пъстрата мозайка от националности по френското средиземноморско крайбрежие, съвсем естествено и нашите сънародници търсят свое място и начин да изявят своята култура, език и история. С пълното разбиране и подкрепа на общината и със съдействието на сродни организации, българското неделно училище разполага с хубава зала, в която се провеждат занятията на децата и различни културни събития, свързани с нашите традиции.
Началото не е лесно, защото наемът, режийните разходи, помагалата и консумативите са изцяло финансирани от родителите. Има нужда от учебници, подходящи за обучение в чужда езикова среда, както и от финансова подкрепа. За да се включи към програмите за подпомагане на българското Министерство на образованието и науката (МОН), новото училище трябва да се утвърди и да покаже постижения в продължение на няколко години. Амбициите на екипа са училището да стане център за български език и култура, отворен и към другите общности от региона, плануват се концерти, спектакли, български кът в местната библиотека, разказва в рубриката „Всичко за образованието“ госпожа Венцислава Шойкова, българска музикантка, живееща от дълги години във Франция, председателка на асоциация „Букварче“ и на българското неделно училище „Иван Вазов“ в Мандельо, Южна Франция.
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...
Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв..
"Кръвта вода не става" – тази стара мъдрост в различни варианти се среща в устния фолклор на почти всички народи. За нас – българите, тя ще рече, че независимо от причините за преселванията, независимо от разстоянията и континентите, българите си остават българи запазвайки вярата, традициите и обичаите си. В края на 18 век, след войната между..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg