Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости в страната на кафето, но не на кафе

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Страната в Африка с най-голяма концентрация на паметници на ЮНЕСКО. Единствената на континента, никога непопадала под колониална власт. Една от първите на планетата, приели християнството като официална държавна религия след Армения и Римската империя, в която се намира предполагаемото място, където се допуска, че се съхранява Кивота на Завета Господен с десетте божии заповеди, дадени на Мойсей на Синайската планина и където са открити останките от прамайката на цялото човечество – първият изправил се на два крака австралопитек Люси, датиран на три милиона и двеста хиляди години. Мястото, където  легендите за цар Соломон и Савската царица се конкурират с хиперреализма на мизерията във времена на исторически превратности. Най-планинската африканска страна, в която недалече от Червено море се намира феноменалната солена пустиня Данакил – падина на около 120 метра под морското равнище с най-ниско разположеният вулканичен кратер на планетата ни, на 45 метра под морското ниво, накарала учените да родят термина „геоложка депресия.“
Това е само част от природния и духовен колорит на Етиопия, родила далеч не само първите кафеени плантации. Какви други изненади ни очакват в храмовете на Аксум и уникалните скални църкви на Лалибела, както и в Данакилската депресия, където сред каньони от каменна сол, заобиколено от вулканите на Димящите планини живее племето афари, разказват лекарят Славян Стоилов и географът Димитър Желев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31