Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мнемотехниките и загадките на паметта

С помощта на научни проучвания е установено, че ние помним само около 10 % от информацията, която сме прочели, около 20 на сто от тази, която сме чули, приблизително 30 % от онази, която сме видели, но запаметеното от нас доближава половината от цялата информация, при възприемането на която сме използвали едновременно и своето зрение, и своят слух, а в случай, че общуваме, събеседваме или участваме в дискусии, тези проценти вече започват да гонят седемдесетте. Причините не са една или две – неслучайно в древногръцките митове богинята на паметта Мнемозина е част от поколението на легендарните титани, деца на небето Уран и земята Гея, че отгоре на всичко е и майка не на кого да е, а на деветте музи, чийто баща е самият Зевс.
Но какви други мистерии и изненади крие нашата капризна памет? До каква степен можем „да ремонтираме“ тази машина на времето, обърната към нашите спомени? Как можем да подобрим особения й „имунитет“ чрез своеобразни кукички, вериги, огледала и цели мисловни карти при загадъчните си пътешествия в миналото? Невротерапевтът Агнешка Дейнович ни помага да разберем отговорите на тези въпроси.
• Вечният двигател: неврологът Димитър Колев за модерните приложения на тренинга, известен като неврофийтбек, който помага на мозъка да се самоусъвършенства в измеренията на своята биоелектрическа активност и дори да си помага сам при лечението на някои заболявания.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31