Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелените приятели на здравето

БНР Новини

Живял навремето един стар билкар, който имал много ученици. Веднъж той ги завел в планината и им заръчал да потърсят там трева, която не става за лек, а когато я намерят, да се върнат и му я донесат. Когато към края на деня се прибрали, всички носели по няколко растения. Само един от тях не се върнал същата вечер. Появил се чак след три дни - с празни ръце. Бил много уморен. И удивен. „Прощавай, учителю - прошепнал той, - търсих, търсих, но не успях да намеря нито една тревица, която да не лекува никаква болест.“ Зарадваният учител широко се усмихнал и отвърнал: „Няма защо да се извиняваш, момче, само ти успя да издържиш изпита.“ Така гласи една старинна легенда от времената, когато хората са вярвали повече в легендарното вълшебство на билките, отколкото в прогреса на чудодейната химикофармакология.
Дали именно затова, загубвайки както връзката си с природата, така и своят усет за тяхното целебно вълшебство, не стигнахме дотам, че успяваме да открием някои от тях единствено в Червените книги на застрашените и изчезващи видове? Ще успеем ли да ги спасим в научните лаборатории, като култивираме в естествени условия с помощта на съвременните биотехнологии заплашената богата лечебна флора у нас? Всъщност - наясно ли сме въобще в последна сметка в какво екологично състояние се намира тя?
Размислите на доц. Марина Станилова и доц. Антонина Виткова от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН обнадеждават.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31