Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Американски следи в българското образование

БНР Новини
Проф. д.и.н. Пламен Митев и проф. Иван Илчев (вдясно) в студиото на "Премълчаната история" и корицата на тяхната книга.
Снимка: Емил Николов

На 3 октомври започна академичната учебна година 2016 - 2017, което безспорно е събитие в интелектуалния живот на българското общество. Събитие, разбира се, е било изобщо навлизането на образованието по европейски образец сред българите, случило нейде през 20-30 години на 19 в., изместило постепенно дотогавашното килийно обучение. Методата, както се е казвало тогава, се нарича „взаимоучителна“, но сравнително малко са тези, дето знаят, че тя е повече американско изобретение и че именно американци са едни от първите, сторили така, че да стане тя популярна в България. Изобщо Америка – макар и твърде далечна за тогавашните български земи и по разстояние, и по социално-психични нагласи, все пак е намерила сили и човешки ресурси, за да разпространява влиянието си сред християнското население на Османската империя.
Именно това влияние изследват в книгата си „Докосвания до Америка“ двамата професори – водещи историци от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Пламен Митев и Иван Илчев. Първият се спира на протестантската пропаганда на американски мисионери сред българите, която – макар и не твърде успешна, все пак води до съществен момент, изключително ценен – превода на Библията на български език. Вторият обръща внимание на знаменития Робърт колеж за момчета и момичета, както и на самоковските мисионерски училища, карайки ни да разберем, че от тях са излезли мнозина българи, превърнали се впоследствие във водещи политически фигури, интелектуалци и общественици.
Въобще книгата „Докосвания до Америка“ открехва пред взора ни един епизод от може би най-бурния и най-плодотворния период от българската история, за който знаем малко и почти не сме чували. А всъщност може да кажем, че Роберт колеж е донякъде предтечата на българските висши училища, че много негови възпитаници по-късно са били водещи преподаватели в тях. Тъкмо на разкриването на тези непознати страници от историята е посветено предаването. Негови гости ще бъдат двамата автори на книгата „Докосвания до Америка“ – проф. д.и.н. Пламен Митев и проф. д.и.н. Иван Илчев.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32