Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звукови хроники „Големите майстори на малката вокална форма”: Борис Христов и песните на Мусоргски

Снимка: архив

Творчеството на Мусоргски е един от бляновете на царя на басите. За неговото реализиране той пише: Безмерната ми любов към гения на Мусоргски ме накара да прегърна певческото изкуство, променяйки хода на моя живот, който бе навлязъл в юридическа кариера.
В албума от 4 плочи с песни на Мусоргски, който Борис Христов реализира през 1953-59 г., песните са подредени по хронология. В същото време той пише в книжното тяло към албума, че е неточно животът на Мусоргски да се разделя на периоди на напредък и упадък, защото още от първия момент на неговото творчество поддържа високо равнище. Всички песни носят белега на оригинална творческа мисъл, без придържане към традиционната песенна форма, сякаш продиктувани от свободата на руския фолклор - идеал на Могъщата петорка.
В предаването звучат песни, които разгръщат волността, хумора, широкото дихание на фолклора; песни, продиктувани от конкретни събития - знайно е, че голяма част от опусите на Мусоргски са свързани със събития, преживявания, впечатления - такива са гениално изпълнените от Борис Христов песни от цикъла Детската стая.
Атанас Божков в книгата си за великия бас отбелязва неговия усет за колорит, за гласа му, който има ясни, чисто звучащи цветни стойности.   
Песни от Мусоргски, изпълнени от Борис Христов, на пианото - Александър Лабински.

6 март, от 17.30 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25
Д-р Максим Бенвенисти

Холокостът и антисемитизмът вчера и днес

Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..

публикувано на 07.02.25 в 10:40

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05