Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бог в думите

Снимка: архив
И най-заклетият атеист не може да твърди, че не споменава името Божие. Всички го произнасяме поне няколко пъти на ден. Сещаме се за някой Богдан, Теодор, Божана, Божил… Купуваме нещо на безбожни цени… Казваме сбогом на илюзиите…За бога, братя… призовава друг… Ей богу, пак изплуваха богопомазаните… Не дай боже да ни дойде до главата… Като добавим и някои популярни и днес народни умотворения – „Господ дава, ама в кошара не вкарва“, „От твоите уста в Божиите уши“, „Боже, пази ме от приятели, от враговете си сам ще се пазя“ и т.н. – Божието име често ни е в устата, макар че, пак е казано „Не споменавай напразно името Господне!“.
Няма как да е иначе, щом още в далечните времена на покръстването на народа ни, имената на Създателя са вплетени в словата, преведени и написани от първоучителите и просветителите ни. В сложните думи и съчетания с името на Бога се провижда неговият образ – такъв, какъвто са го носили в съзнанието си предците ни. За това разговаряме с доц. Ваня Мичева.
• Езикови справки по радиото: „Новият закон е гарант …“?, „завъртете телефона“?


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Силвана Грънчарова и Христина Топалова (Инка)

Животът е единно цяло между енергийните и физическите човешки умения

Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца,..

публикувано на 05.10.24 в 09:05
Бишкек

Прилича ли Киргизстан на Швейцария

Неотдавна бях в Киргизстан и там почти всички ме питаха "Била си си в Швейцария?". Защото някои гости сравнявали природата на далечната азиатска страна с държавата на шоколадите и Алпите. Да, наистина в Киргизстан има ледници, върхове седемхилядници, тучни ливади с щастливо пасящи крави, овце и кончета и бистри реки, от които с наслада да пиеш. Обаче..

публикувано на 04.10.24 в 16:35

Археолози откриха църква, част от манастира на св. Теодосий Търновски край Самоводене

Археолози откриха църква, част от манастира на свети Теодосий Търновски, край великотърновското село Самоводене. Експедицията е ръководена от археолозите от Регионалния исторически музей-Велико Търново проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев.  "Понякога е много трудно да разказваш как е изглеждало нещо, в случая говорим за великолепен средновековен..

публикувано на 04.10.24 в 15:25
Анелия Младенова и Йордан Младенов

Първата брайлова английска граматика – прозорец към кариерното развитие на незрящите хора

Преди броени дни, в Националното читалище на слепите "Луи Брайл 1928", бе представена първата в България адаптирана брайлова граматика по английски език за напреднали. Помагалото на филолога и поет Майкъл Винс ще даде възможност за нови хоризонти и надграждане на основните познания, което, от своя страна, ще повиши квалификацията на незрящите..

публикувано на 04.10.24 в 08:05

Gypsy Lore Society – годишна среща в София

През далечната 1888 във Великобритания   се създава международна ромска организация, наречена Gypsy Lore Society. Целта му и тогава, а и сега, е да обединява и установява по-тесни контакти между учените, изучаващи историята и културата на ромите – и отседналите и пътуващите (роувъри и травълърс както още ги наричат). Периодично това Общество..

публикувано на 03.10.24 в 08:10