Месец май 2019 – „София е отцепена още от Бургас, американски тюлени прибягват и припълзяват по новата магистрала, Тръмп си праща и третия самолетоносач, ама не в Корея, а във Варна, над гимназиите летят хеликоптери, по покривите на околните сгради дебнат снайперисти, Чък Норис лично чете каква е темата на изпита, квестори са Брус Уилис, Силвестър Сталоун, бате Арни, Джейсън Стейтъм и дузина кунг-фу юнаци от филмите с Джаки Чан. Батман и Капитан Америка пък носят ковчежето с темата, закодирано лично от Стивън Хокинг, от министерството към училищата, в които се провеждат изпитите. Всичко това под режисурата на Майкъл Бей.“ Това гласи част от текста в последния фейлетон на журналистката Капка Тодорова, озаглавен „Матура и мир“. Тодорова, която е автор на някои от най-интересните и саркастични фейлетони у нас, вижда бъдещето на матурите именно по този начин – като един холивудски блокбъстър. Въпросът е защо. Защо матурите се превърнаха в най-охраняваното събитие този месец? Защо се наложи 4000 камери и умни датчици, улавящи всеки сигнал, да наблюдават действията на учениците? Защо вместо да имат на разположение всевъзможни електронни устройства, с които да подпомогнат тезата си, те не можеха да вкарат дори собственa химикалa в изпитната зала? Капка Тодорова коментира абсурда в образователната ни система. Чуйте интервюто с нея.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg