Компютърни игри е равно на пристрастяване – поне така виждат родителите времето прекарано онлайн от техните деца. Това притеснение се затвърждава още повече, когато се огледаме около нас и всичко, на което ставаме свидетели, са погледи забити в смартфони. Едва ли обаче някой си дава сметка за това колко време всъщност прекарва в интернет, особено пък децата. Навярно пристрастяването към интернет е вследствие на желанието на човек да избяга от реалността, независимо дали е дете или възрастен. В един момент този виртуален свят се превръща в единствената реалност, която познава. Той е основният му източник на емоции, негов двигател. Твърди се, че интернет пристрастяването се характеризира с невъзможност да се живее, без непрестанна връзка с интернет. „Пристрастеният“ непрекъснато общува онлайн – повече, отколкото офлайн, проверява пощата си и всички възможни социални мрежи, играе и събира лайкове, а ако поради някаква причина няма достъп до интернет, започва да се чувства некомфортно. Медиите допълнително затвърждават тази идея с различни материали и загрижени коментари. Въпреки наличието на тази зависимост, която изглежда като нещо съвсем естествено, имайки предвид бързото развитие на дигиталния свят, в който живеем, немалко изследвания доказват, че именно най-активните потребители на социални мрежи и програми за онлайн комуникация са най-активни и в реалното общуване. Това се дължи на факта, че интернет се превърна в удобен начин за свързване с приятели и познати, за намиране на различна информация и за още много разнообразни дейности, особено сред децата и тийнейджърите. Ето защо рубриката „На „ти“ с компютъра“ реши да провери мит или реалност е пристрастяването към интернет.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg