Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кибератаките – какво е това?

БНР Новини
Снимка: Pixabay

Годината е 1903-а. Тече представянето на телеграфната връзка. Изведнъж започват да се появяват обидни съобщения с морзов код. Причината е нова система, дело на фокусника и изобретател Невил Маскелин. Макар и в доста по-ранен и опростен вид, изпратените от него съобщения се определят като първата хакерска атака.
Днес с появата на интернет хакерските атаки се развиват и достигат до нови измерения. Примерите, които можем да дадем не са малко. Една от последните атаки, предизвикали голям медиен шум, беше компютърният вирус WannaCry, който засегна над 200 хил. компютъра по цял свят. С всяка изминала година броят на киберпрестъпленията и атаките срещу достъпа до онлайн услуги се увеличава. Като най-разпространените онлайн заплахи са атаките от типа DDoS – кибератаки за отказ от услуги.
Този тип хакерски атаки целят да спрат достъпа на целевите потребители до важна информация или до определен сайт. Именно затова и са определяни като една от най-големите заплахи както за обикновения информационен сайт, така и за големите онлайн магазини или платформи за търговия. DDoS атаките представляват сериозен проблем за сайтовете за онлайн търговия, информационните и новинарски сайтове, сайтовете на институции и партийни организации, а заради лесното им изпълнение се превръщат в страст за хакерите. Повече за този тип кибератаки чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58