Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Spotlight: USA в Пловдив – европейска сцена за американския съвременен танц

БНР Новини

От 26 до 28 март Пловдив става домакин на специална арт среща, наречена Spotlight:USA. В рамките на три дни за първи път в България ще бъдат представени 9 авторитетни танцови компании и хореографи от САЩ. В подкрепа на Пловдив – Европейска столица на културата 2019 – на сцените в Дом на културата „Борис Христов“ и на Драматичния театър ще се представи най-доброто от американския съвременен танц и модерен балет. Всяко от представленията на този уникален форум дебютира не само пред българска публика, но ще се радва и на вниманието на директорите на големи европейски театри и артистични агенти от различни световни фестивали от този жанр. Очаква се те да посетят Пловдив специално за събитието. Гаранти за прецизния подбор са представителите на престижно международно жури. Селектираните спектакли обхващат широка палитра от разнообразни танцувални стилове, артистични похвати, форми и теми.

В Дома на културата „Борис Христов“ ще бъдат представени спектаклите: „Буйна вода“, „Индустриален балет“ и „Принципите на несигурността“. Танцовата компания CONTRA TIEMPO от Лос Анджелис с проекта си „Буйна вода“ насочва вниманието на публиката към актуалните екологични, социални и расови проблеми. Авторите са вдъхновени от Шекспировата „Буря“ и афро-кубинската митология, но са заложили също на хип-хопа и впечатляващи визуални ефекти.

Като своеобразен контрапункт е представлението на следващия фестивален ден – на танцовата компания от Сиатъл Kate Wollich+TheYC. Те потапят зрителите в бунтарския индустриален ритъм от 80-е и 90-е със съчетание на класически и съвременен балет, клубна и поп култура.

Върху полюсите живот-смърт е изграден спектакъла на Dance Heginbotham от Ню Йорк. „Принципите на несигурността“ е представление, изследващо историята на човечеството от Помпей до 20-те години на 20-и век. Негови създатели са Джон Хегинботам – един от водещите танцьори и хореографи в САЩ, и художничката, авторка на книги и колумнист, Майра Калман.

А в голямата зала на Драматичен театър Пловдив 3 танцови компании ще представят нестандартните си гледни точки към красотата, женското тяло и човешката природа в трите вечери на Spotlight:USA – „Усещане/объркване“, „Пазители на красотата“ и „Толкова човешко“.

26 март е денят за среща с изкуството на танцовата компания от Портланд Tahni Holt Dance и спектакъла „Усещане/объркване“. Основател и директор на трупата е хореографът Тони Холт.

А танцовото представление „Пазители на красотата“ е създадено от нюйоркската трупа Palissimo Company. Роденият в Чехословакия хореограф Павел Жустиак е познат от дълги години за американските ценители на съвременния танц и визуален театър с минималистичния си, но въздействащ авторски почерк.

На 28 март спектакълът „Толкова човешко“ на Christine Bonansea Company от Ню Йорк ще открие пред зрителите в Пловдив творческата философия на хореографката с френски корени Кристин Бонанси – една от най-дръзките изследователи на съвременната американска сцена.

Между 26 и 28 март с фестивала Spotlight:USA Пловдив ще бъде действаща европейска сцена на културата и танца и гостоприемен домакин за престижните спектакли на съвременния американския танцов елит. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10