Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НДК – културният и конгресен център на България

БНР Новини
Снимка: БГНЕС



„В Националния дворец на културата се осъществява цялата програма на Българското председателство на Съвета на ЕС, но паралелно с това в пълна сила и с много голям капацитет на заетост на залите се реализира и културната програма на двореца“ – каза Борислав Велков, председател на Съвета на директорите на НДК в предаването „Артефир“ на БНР. И допълни: „В начина, по който е създаден, проектиран и построен НДК, има една изключителна функционалност“.

Припомняме, че Националният дворец на културата е най-големият конгресен център в Югоизточна Европа и разполага с 13 зали на осем етажа и три подземни нива. Архитектурният проект на основната сграда е дело на колектив, ръководен от архитект Александър Баров. Освен произведение на изкуството, дворецът е своеобразна галерия и всеки, който отива на концерт, например, може да разгледа и уникална изложба. В НДК има над 80 художествени произведения на големи български автори – основоположници на различни направления в изкуството. Това е потенциал, който мениджърският екип на Националния дворец на културата би искал да разкрие пред хората. Издаден е каталог.

„Много е важно в НДК нашите посетители да се чувстват като в културен институт или зала в Европа, които са емблематични и на които се възхищаваме“ – сподели Борислав Велков.

НДК посреща над 1 милион посетители годишно. Кампанията „ReНДК-Рециклирай! Културно е!, стартирана по идея на екипа на Националния дворец на културата, има за цел чрез езика на изкуството да се обърне към новите поколения зрители.

Разбирането на мениджмънта на НДК е, че културата включва не само създаването и потреблението на културен продукт, но и промяна в отношението към околната среда.., защото „няма как да представяш култура, а да бъдеш безотговорен в контекста на съвременния начин на живот“.

Целия разговор с председателя на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10